Klaus 28. října vyznamená řeholnici či Hilského

Praha – Prezident Václav Klaus vyznamená při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu například řádovou sestru Annu Magdalenu Schwarzovou či veterána Jana Velíka. Medaili Za zásluhy dostane i překladatel Martin Hilský. Uvedl to dnes server Týden.cz.

„O tom, že má dostat vyznamenání, víme. Už je na cestě do Prahy,“ potvrdili serveru v klášteře v polském Krakově, kde Schwarzová žije. Medaili Za zásluhy má členka řádu bosých karmelitek dostat mimo jiné za práci pro katolický disent.

Pro ocenění nejvyšší, Řád bílého lva, v pátek podle serveru zamíří na Pražský hrad plukovník ve výslužbě Jan Velík. „Už jsem dostal pozvání,“ potvrdil. Velík zběhl za druhé světové války k sovětské armádě, poté na vlastní žádost vstoupil do československé samostatné paradesantní brigády a zúčastnil se všech bojových akcí při osvobozování vlasti. V roce 1949 byla ale propuštěn z armády a až do pádu totality pracoval jako dělník. StB zejména v době normalizace pronásledovala celou jeho rodinu.

Martin Hilský
Martin Hilský

Také odborník na Shakespeara Hilský serveru potvrdil, že dostane medaili Za zásluhy. Víc se k tomu však vyjadřovat nechtěl. Hilský, který letos vydal kompletní překlad díla Williama Shakespeara, dnes také obdržel Státní cenu za překladatelské dílo.