Sněmovnu čekají mimořádné schůze - kvůli IZIP či Lesům ČR

Praha - Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnes svolala na žádost opoziční ČSSD čtyři mimořádné schůze sněmovny na příští čtvrtek 3. listopadu. Poslanci by se měli zabývat projektem elektronických zdravotních knížek IZIP, financováním hasičského sboru, zřízením vyšetřovací komise k armádním zakázkám a stavem státního podniku Lesy ČR. 

Sociální demokraté usilovali o zařazení stejných bodů na program nynější řádné schůze, koalice to ale odmítla. Opozice zřejmě neprosadí ani program chystaných schůzí, poslanci se na nich ale musí sejít a nevyhnou se debatě o jejich programu. Svolání mimořádných schůzí může být součástí taktiky opoziční ČSSD, jak oddálit schvalování vládních reforem, které nyní čeká ve sněmovně konečné hlasování.

„Podle nás jsou to závažné body, kterými by se sněmovna zabývat měla a my jim (koaličním poslancům) chceme umožnit jakýsi reparát, zopakovat si hlasování o těchto návrzích,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Sněmovna by podle ČSSD měla debatovat o výhledu na financování hasičského záchranného sboru v letech 2012 až 2014. „Pokud se nic nezmění, tak bude muset být propuštěno více než 2 000 hasičů z 9 000, což povede k uzavření 65 procent hasičských stanic.“ řekl.

IZIP v minulých dnech vzbudil pochybnosti změnami ve vlastnících významné části projektu. Jeho spoluzakladatelé - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - převedli své akcie na švýcarskou firmu eHI eHealth International. Podle Cabrnocha to udělali i zbývající akcionáři. VZP měla dosud pět procent cenných papírů, nyní pořizuje 46 procent. Zbytek - 49 procent - zůstává švýcarské společnosti.

Sociální demokraté chtějí na zvláštní schůzi řešit také ustavení sněmovní komise, která by prověřila armádní zakázky za celou historii ČR. S podobným návrhem už ČSSD dříve neuspěla. Poslední schůze by měla řešit kontroverzní tendry v Lesích ČR.