Protikorupční organizace chtějí odvolat Romana z dozorčí rady ČEZu

Praha – Zástupci jedenácti protikorupčních organizací sepsali výzvu za nezávislé prošetření kauzy kolem převodu Škody Holding do rukou investorů skrytých za skupinou Appian a případného střetu zájmů bývalého ředitele ČEZu Martina Romana. Na tiskové konferenci dnes představili šest nutných opatření, která je třeba učinit. Jedním z nich je i odvolání Romana z dozorčí rady ČEZu.

„Vystupujeme společně, protože jsme se shodli, že jde o jednu z nejzávažnějších kauz tuzemské politiky v posledním desetiletí. Martin Roman vydržel ve funkci generálního ředitele sedm let bez bezpečnostní prověrky a bez preventivních kroků, které by případný střet zájmů, o kterém se spekuluje léta, znemožnily,“ prohlásil právník Ekologického právního servisu Martin Fadrný. Pokud nebudou urychleně přijata požadovaná opatření, je to podle něj další signál, že má kauza politické krytí z nejvyšších míst.

Deník Mladá fronta Dnes nedávno zveřejnil dokumenty podporující dřívější spekulace, že během svého působení v čele ČEZu měl Roman vlastnické zájmy v plzeňské Škodě. ČEZ Škodovce poskytoval miliardové zakázky na své elektrárny. Romanovo případné působení v obou firmách by znamenalo vážný konflikt zájmů. Roman přitom podle Hospodářských novin připustil své angažmá ve firmách napojených na skupinu Appian Machinery (Netherlands) B.V., která v roce 2006 byla zapsána do rejstříku jako oficiální majitel plzeňské Škody. Tvrdí ale, že vazby se zmiňovanými firmami přerušil ihned po svém příchodu do ČEZu.

Převodem plzeňské Škody se zabývá také protikorupční policie, která kvůli prozkoumání okolností převodu uskutečněného v letech 2002 a 2003 zřídila speciální tým. Spolupracovat mají detektivové i s Finančním analytickým útvarem ministerstva financí. Podle Jiřího Boudala z Ekologického právního servisu je kauza významná i v politické rovině bez ohledu na to, jak nakonec dopadne vyšetřování kolem Martina Romana.

Vladan Brož z Transparency International o pozici Martina Romana: „Jde o jasný střet zájmů, kdy je jasné, jakým způsobem může tato kontrola dopadnout… Pro nás je absolutně nepředstavitelné, aby osoba, která měla vliv po sedm let na řízení společnosti, se v současné době podílela na hodnocení své vlastní činnosti z pozice předsedy dozorčí rady.“


Na pokyn ministra financí má prověřit smlouvy ČEZu se Škodou také současný šéf skupiny ČEZ Daniel Beneš. Podle Vladana Brože z Transparency International je však absurdní, že v dozorčí radě předsedá sám vyšetřovaný Roman a kontrolou zakázek, které společnosti ČEZ dodávala plzeňská Škoda, byl pověřen dlouholetý výkonný ředitel v Romanově vedení a současný šéf firmy Beneš. Podle Brože je to navíc Romanův dlouholetý známý, soused a spolužák.