Stíhaných členů justice může být víc

Praha - Po čtvrtečním obvinění dvou litoměřických soudců, které kriminalisté podezírají z přijímání úplatků a zneužití pravomocí, prověřuje policie indicie o trestné činnosti dalších několika členů justice z Ústecka. Podle informací MF Dnes jde o soudce i justiční úředníky.

„Jsme na počátku vyšetřování. Počet obviněných nemusí být konečný,“ potvrdila náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. K případu prý nelze říkat nic bližšího, mohlo by to ohrozit vyšetřování. Případem se detektivové protikorupční policie zabývají již několik měsíců, spis má mnoho desítek stran a údajně obsahuje informace, které by údajně mohly usvědčit i další členy justice.

Stíhaní Josef Knotek a Ladislav Jelínek z Okresního soudu v Litoměřicích měli na starosti trestní agendu, například krádeže, drobné loupeže či týrání dětí. Podle zdrojů blízkých vyšetřování údajně za úplatu ovlivňovali kauzy. Podle obvinění si tak přišli na částku do 500 tisíc korun. Kromě soudce je stíhána i soudní zapisovatelka. Hrozí jim až osmileté vězení. Soudci se k obvinění nevyjádřili. Knotek je ve vazbě a nedostupný je i Jelínek, který si vzal dovolenou.

Že je justice zatížena korupcí, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů, varovala letos v září Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle informací MF Dnes však informace BIS k zatčení Knotka s Jelínkem nepřispěly. „Mezi naším vyšetřováním a zprávou BIS není žádná souvislost. Tajná služba nám ani policejnímu orgánu nepředala žádné informace. Trestnou činnost vyhledali policisté nezávisle,“ potvrdila Bradáčová.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil rozhodne o dočasném zproštění výkonu funkce obou soudců do dvou dnů. Připustil také, že na oba soudce podá zřejmě kárnou žalobu.