Pospíšil zprostil funkce stíhané soudce

Praha - Dva soudce Okresního soudu v Litoměřicích Josefa Knotka a Ladislava Jelínka zprostil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) funkce. Justiční činitele začala koncem října stíhat policie, obvinila je z přijímání úplatku a zneužití pravomocí. V případě pravomocného rozsudku hrozí mužům až osmileté tresty vězení.

„Obvinění obou soudců jsou natolik závažná, že jsem nemohl postupovat jinak, čímž ale není dotčena presumpce neviny,“ uvedl v tiskové zprávě Pospíšil. Muži si proti jeho rozhodnutí mohou podat takzvaný rozklad, který však nemá odkladný účinek. Knotek a Jelínek nebudou ve funkcích do doby, než skončí trestní řízení. Ministr již dříve uvedl, že pravděpodobně také na oba soudce podá kárné žaloby.

Knotek a Jelínek měli na starosti trestní agendu, například krádeže, drobné loupeže či týrání dětí. Deník Mladá fronta Dnes (MfD) napsal, že údajně za úplatu ovlivňovali kauzy. Z kvalifikace trestného činu, ze kterého jsou obviněni, vyplývá, že si tak přišli na částku do půl milionu korun. Kromě soudců je stíhána také soudní zapisovatelka.

Náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová nevyloučila, že může počet obviněných ještě vzrůst. Podle médií je možné, že policie začne stíhat další soudce a soudní úředníky. Muži se k případu zatím nevyjádřili, Knotek je ve vazbě a Jelínek si prý vzal dovolenou.