Psychotesty čekají vybodované řidiče od prosince

Praha - Řidiči, kteří kvůli trestným bodům ztratí řidičské oprávnění, budou muset zřejmě už od prosince při vrácení průkazu absolvovat psychologické vyšetření. Povinnost ukládá novela vyhlášky ministerstva dopravy provádějící zákon o silničním provozu. Vyhláška by měla s největší pravděpodobností nabýt účinnosti na přelomu listopadu a prosince.

Vyhláška nově stanovuje také požadavky na dopravní psychology. Jedním z nich je povinná akreditace od ministerstva. Podle důvodové zprávy se tím má působit proti tomu, aby se „v této oblasti prováděla pouze formální a nedostatečná posouzení, jejichž smyslem není vyšetření, ale vydání kladného stanoviska pro lékařský posudek.“

K získání akreditace od ministerstva se však vážou některé podmínky. Mezi ně patří například nároky na prostory ordinace. Úředníci požadují kromě speciálního přístrojového vybavení zejména oddělené prostory pro vyšetření „společné a individuální“, ale i zázemí v podobě čekárny. V případě zřízení nového pracoviště odhaduje ministerstvo vstupní náklady minimálně na 300 tisíc korun.

Předkladatelé předpisu zároveň připouští, že se nová pravidla mohou promítnout i do ceny vyšetření. Předpokládají, že u vybodovaných řidičů by neměla přesáhnout 3000 korun. V praxi by mělo vyšetření vypadat následujícím způsobem. Řidič nejdříve absolvuje pohovor s psychologem, vyplní dotazník a testy osobnosti. Poté se dělají takzvané výkonové testy, při kterých se zkouší pozornost či paměť, ale i další schopnosti důležité pro řízení. Poslední slovo o uznání způsobilosti k řízení má však praktický lékař, který posoudí výsledky psychologického vyšetření a další kritéria.

Dopravně psychologické vyšetření dosud musela absolvovat například většina řidičů autobusů či nákladních aut nad 7,5 tuny před zahájením výkonu své činnosti. Vyhláška, která se před pár dny vrátila z připomínkového řízení, nyní poputuje po jejich vyřízení do legislativní rady vlády. Pokud ji schválí, měla by vyjít ve Sbírce zákonů, a tím se stát platnou a zároveň i účinnou.