Stát za osm měsíců nenašel pěstouny pro týraného Dominika

Praha – Téměř rok hledali pracovníci krajských sociálních odborů novou pěstounskou rodinu pro devítiletého Dominika, kterého jeho rodiče týrali a mučili hlady. V celém Česku však nenašli ani jednu vhodnou. Do pátrání se nyní vložilo ministerstvo práce a sociálních věcí, které chce neúspěšné hledání pěstounů prověřit. Rovněž uvažuje o tom, že změní systém umísťování dětí z problémových rodin.

Týraný Dominik bydlí už devátým měsícem v dětském domově Klokánek. Sociální pracovníci ze všech krajů se mezitím celou dobu snažili najít vhodnou rodinu, která by se ho ujala – bez úspěchu. „Krajský úřad Jihomoravského kraje oslovil všechny kraje v ČR, bohužel zatím s negativním ohlasem,“ přiznal mluvčí kraje Jiří Klement.

Sociálním pracovníkům práci ztěžoval fakt, že na budoucí Dominikovy pěstouny jsou kladeny poněkud větší nároky. Podle ředitele odboru rodiny a dávkových systémů Miroslava Macely by rodiče především měli být schopni pomoct týranému dítěti překonat prožitá traumata. „Měla by to být rodina, která už konečně bude stabilní a klidná. Já bych nejvíce doporučoval rodinu, která má výchovné zkušenosti, měl by tam být odstup od dětí, které už ta rodina vychovala,“ doplňuje psycholog Jeroným Klimeš.

Ani další požadavek hledání pěstounů neusnadňuje. Dominik totiž do nové rodiny půjde i se svou stejně starou sestrou Lucií, která s ním také v Klokánku žije. Nejenže se na to sourozenci těší, ale bezvýhradně na tom trvají i odborníci. „Doporučují to psychologové, aby děti nebyly oddělovány. Ty sourozenecké vazby by měly být zachovány,“ soudí Macela.

„Veřejná správa musí být aktivnější“

I přes tyto problémy je ale Dominikův případ pro MPSV signálem, že při umísťování dětí se složitou minulostí se něco dělá špatně. Vědom si toho je i Miroslav Macela. „Veřejná správa musí být aktivnější a musí umět nacházet i pěstouny pro děti, které prošly touto zkušeností.“ Státní úřad bude nyní náhradní rodiče pro týraného chlapce hledat sám. Z jakých důvodů se sociálním pracovníkům v celém Česku za tak dlouhou dobu nepodařilo najít rodinu, ministerstvo prověří.

0Nyní devítiletého Dominika z Brna přes rok týrali jeho vlastní rodiče. Mučili ho hladem, bili ho a do bot mu dávali připínáčky. Nyní Dominik i jeho sestra Lucie žijí v brněnském domově Klokánek, kde zůstanou až do doby, než pro ně stát najde vhodnou pěstounskou rodinu.