Vondra čelí podezření, že zadal drahý audit bez soutěže

Praha – Policie vyšetřuje okolnosti zadávání desetimilionové zakázky na hloubkovou kontrolu hospodaření státního podniku Letecké opravny Malešice (LOM) ministerstvem obrany pod vedením Alexandra Vondry. Ten tak čelí podezření z porušení zákona při zadávání veřejné zakázky, kterou získala poradenská firma KPMG. Podle dokumentů, které má Právo k dispozici, přitom ministerstvo smlouvu podepsalo i přes varování svých právníků. Okolnostmi kolem zadání zakázky se zabývá policie, potvrdil mluvčí úřadu Jan Pejšek. Kvůli výsledku auditu přišli ve středu o své místo dva vrcholoví manažeři firmy a ministerstvo obrany podalo trestní oznámení na neznámého pachatele.

V rámci tzv. jednacího řízení bez uveřejnění, tedy bez veřejné soutěže v červnu ministerstvo obrany vybralo auditorskou firmu. Tuto možnost sice zákon připouští, nicméně musí se jednat o případ krajní naléhavosti, jako je živelná pohroma či jiná neočekávaná událost. Což v daném případě nenastalo.

I před varování svých právníků, že je vedením prosazovaná strategie při vybírání auditora v rozporu se zákonem, ministerstvo smlouvu s KPMG podepsalo. Předpokládaná cena se měla pohybovat kolem deseti milionů korun, hranice pro vyhlášení soutěže je přitom dva miliony korun. „Stojím si za tím, jsem i teď přesvědčen, že postup byl v rozporu se zákonem,“ sdělil deníku právník Marek Šrámek, který tehdy pracoval na ministerstvu.

Z dokumentů dále vyplývá, že generální sekretář ministerstva Jan Vylita předem omezil výběr případných kontrolorů jen na takzvanou velkou auditorskou čtyřku, tedy kromě KPMG i společnosti Ernst & Young, Deloitte a PricewaterhouseCoopers. Dvě posledně jmenované ale zároveň hned navrhl vyloučit kvůli údajnému střetu zájmů. Z nabídek zbývajících dvou společností pak byla jako výhodnější vyhodnocena ta od KPMG.

Ministerstvo svůj postup hájí s tím, že situace byla naléhavá kvůli finančním potížím státního podniku. „Museli jsme jednat rychle, abychom zabránili dalšímu růstu zadlužování v řádu stovek milionů korun,“ uvedl Vondra. Podle něj hrozilo, že podnik už nebude mít za několik měsíců žádnou finanční hotovost. Podle Práva chce způsob zadání zakázky na nejbližším sněmovním kontrolním výboru otevřít předseda KSČM Vojtěch Filip.

Kvůli výsledkům auditu odvolal ve středu ředitel firmy Jindřich Ploch dva vrcholové manažery. O místo ve vedení firmy přišli ředitel úseku pro obchod a logistiku Zdeněk Motyčka a ředitel úseku pro správu a personalistiku Petr Malý. Vondra ředitelovo rozhodnutí akceptoval. „Rozhodnutí ředitele LOM Praha považujeme za správný krok, který pozitivně přispěje ke stabilizaci podniku,“ sdělil již dříve mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
   
Na základě výsledku prověrky podalo ministerstvo obrany trestní oznámení na neznámého pachatele. Vedení resortu se k tomu rozhodlo v souvislosti s nákupy a prodeji, které LOM v poslední době uskutečnil. Podle závěru auditorů vznikly škody za desítky a možná až sto milionů korun. Zda šlo o záměr, či nedbalost, by měla určit až policie.