V Česku stále chybí ucelená rehabilitace zdravotně postižených

Praha – České republice stále chybí jednotný systém, který kromě lékařské péče poskytuje lidem s handicapem i následnou pomoc doma nebo v práci. Zákonodárci pracují na příslušném zákonu už dvanáct let, každý z dosavadních návrhů ale zkrachoval. V jiných evropských zemích je přitom následná péče běžná. Zákon sice stále nemá jasné obrysy, ministerstvo práce a sociálních věcí se ale zavázalo, že ho stihne připravit do konce roku 2013.  

„Přijde invalidní důchod, ale víc nic. A ten člověk ztrácí kompetence k práci a vlastně se stahuje do samoty,“ upozorňuje Václav Krása z Národní rady osob se zdravotním postižením. Jedním z hlavních cílů zákona o ucelené rehabilitaci je proto i navrácení lidí s postižením zpět do pracovního procesu. Lékařská péče je totiž všem dostupná dobře, se vším ostatním si ale musí poradit sami.

Při uceleném systému rehabilitace pomáhají speciální koordinátoři lidem s handicapem i v běžném životě. „Myslím, že by to rozhodně zjednodušilo situaci, aby to bylo ještě rozšířenější o psychology, psychoterapeuty, psychiatry a dal bych k tomu třeba i faráře,“ řekl ČT invalidní důchodce Jan Jelínek, který má roztroušenou sklerózu. Podle Krásy fungují tyto systémy nejlépe v Německu a ve Švýcarsku. „Většinou je to na bázi peněz a pojišťovna je tím koordinátorem,“ dodal.

Současné vedení ministerstva práce a sociálních věcí se proto snaží zákon konečně dotáhnout do konce. „Jsme ve fázi hledání, co se týče těch řešení věcných. Pak máme ještě otázku financování a tu jsme si zatím nechali jako poslední,“ uvedl náměstek ministra David Kafka. Kdo bude v Česku koordinátorem, ale ministerstvo zatím neví. Stejně jako to, zda bude systém povinný, nebo ne.