Rodiny v Zambii obviněných Čechů spouští petici a píší prezidentovi

Lusaka/Praha - Rodiny tří Čechů, kteří v Zambii podle místních médií čelí obvinění ze špionáže, se rozhodly napsat dopis prezidentovi této jihoafrické země Michaelu Satovi s žádostí o jejich propuštění. Spolu s dopisem také spouští internetovou petici. Žádají o propuštění třech mužů s tím, že se žádné špionáže nedopustili. Janu Coufalovi, Jiřímu Cetlovi a Michalu Vebrovi hrozí až 25 let vězení.

Tři čeští občané byli zadrženi v zambijském hlavním městě Lusace poté, co fotografovali na letišti. Následně u nich byly nalezeny snímky, které policie považuje za rizikové. Místní média v říjnu napsala, že Češi byli obviněni ze špionáže, protože u nich byly nalezeny tři náčrtky vstupu do dvou vojenských kasáren a na leteckou základnu, kterých by mohly využít cizí mocnosti. České velvyslanectví v zimbabwském Harare tehdy uvedlo, že důvodem obvinění je pořízení čtyř snímků z veřejně přístupných komunikací.

„Když jsem brala telefon, moje děti říkaly, že jsem vypadala, jako kdyby s bratrem spadlo letadlo. Je to asi jako konec světa, když slyšíte něco takového,“ popsala chvíli, kdy se o události dozvěděla sestra obžaloveného Michala Vebra Alena Bryanová. Tři kolegové z práce strávili týden ve vazbě, teď po složení kauce nesmí opustit hlavní město a čekají na soud. Bydlí v domě honorárního konzula, který si sami opravují.

0Jeden z obžalovaných Jiří Cetel v Zambii pro ČT: "Je to taková jakoby houpačka. Snažíme se to zvládat tak, abychom prostě nepodléhali nějakým velkým stresům a věříme, že to dobře dopadne."


Všichni příbuzní a známí zůstávají stejně jako obviněná trojice ve velké nejistotě. Na případ chtějí upozornit nejen v České republice, ale snaží se získat podporu i v zahraničí. Od neděle spustili petici na internetových stránkách, v podvečer na nich bylo už skoro čtrnáct set podpisů. „Myslím si, že třeba tři sta tisíc podpisů musí každého dojmout, že to bude mít váhu,“ doufá Alena Bryanová.

Autoři dopisu zambijskému prezidentovi dále upozorňují, že Češi strávili v policejní vazbě ve „velmi špatných podmínkách“ sedm dní. Bylo tak prý porušeno jejich právo na spravedlivý proces, neboť ve vazbě lze strávit maximálně 48 hodin. Zambijského prezidenta Satu pisatelé žádají, aby „zrušil zadržení“ trojice Čechů.

O stažení žaloby usiluje i česká diplomacie 

„Snažíme se i my z ministerstva působit do Zambie. Například ministr (Karel) Schwarzenberg má objednaný rozhovor se zambijským ministrem zahraničních věcí a věříme, že se podaří přesvědčit ho o tom, že se jedná o nedorozumění,“ přiblížil postup ministerstva jeho mluvčí Vít Kolář. Česká diplomacie v říjnu uvedla, že kauza se od začátku jeví jako manipulativní. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že Češi podle něj doplácejí na to, že v Zambii je boj mezi tajnými službami a v takových situacích se vždy hodí existence vnějšího nepřítele. Třem Čechům hrozí až 25 let vězení, o jejich případ se zajímají už i světová média. Celou situaci komplikuje také skutečnost, že v Zambii se vyměnila vláda a postup policie a soudů je nepředvídatelný.