Újezd Březina armáda zmenší, oznámil Vondra

Březina (Vyškovsko) – Velikost vojenského újezdu Březina na Vyškovsku zmenší armáda o pět procent, zejména ve východní části výcvikového prostoru. Po setkání s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem to dnes novinářům oznámil ministr obrany Alexandr Vondra. Zmenšením újezdu se podle něj vyřeší mimo jiné restituční nároky, které jsou na území, jehož se bude armáda zbavovat, kladeny. Hašek vidí v územní změně výhody pro obec Podivice, která je doposud zcela obklopena vojenským újezdem a nemůže tak například využívat evropské fondy.

Vondra návštěvou Březiny ukončil prohlídku všech vojenských výcvikových prostorů. Jedním z ministrových hlavních úkolů ve funkci je zmenšení újezdů, což má armádě mimo jiné ušetřit peníze v napjatém rozpočtu. „Předpokládám, že nyní už nebude nic bránit tomu, abych do konce roku předložil materiál vládě k rozhodnutí,“ řekl ministr.

O osudu jednotlivých újezdů definitivně rozhodne Nečasův kabinet. „Následovat bude zhruba dvouletý legislativní proces, protože to jsou změny, které se musí promítnout do zákonů,“ vysvětlil Vondra. Újezdy by měly nové hranice získat nejpozději v roce 2015. Ministr ale uvedl, že jeho cílem je dokončit legislativní proces již o rok dříve.

Alexandr Vondra
Zdroj: ČTK
Autor: Alexandra Mlejnková

„Tato operace umožní, aby se obec, která je dneska zcela uvnitř výcvikového prostoru, dostala na jeho hranice. Mohla by se pak více zapojit do aktivit, jako jsou mikroregiony, místní akční skupiny a otevřela by se jí příležitost z hlediska zisku evropských peněz,“ upřesnil Hašek.

Armáda má momentálně k dispozici pět výcvikových prostorů. Kromě Březiny to je újezd v Brdech na Příbramsku, Hradiště na Karlovarsku, Libavá na Olomoucku a Boletice na Šumavě. Prostor v Brdech hodlá Vondra úplně zrušit. U ostatních čtyř zmenší jejich rozlohu. Ministr již dříve připomněl, že vojenské újezdy nyní zabírají 1,7 procenta plochy ČR. Redukce prostorů také představuje úsporu nákladů v desítkách milionů korun.