Novinka pro vojenské stratégy - pohybové ovládání map

Brno - Plánovat další postup na bojišti budou moci čeští vojáci bez použití myši a klávesnice. Brněnská Univerzita obrany vyvinula ve spolupráci s Microsoftem pohybové ovládání trojrozměrných map a místo nákladných přileb s virtuální realitou použila systém Kinect od konzolí Xbox.

Budoucí čeští stratégové už budou plánovat bez papírových map a zapojením celého těla se budou moci přesouvat po 3D bojištích. Odpadne složité ovládání a zbyde čas na řešení taktiky. „Zkoušeli jsme stereoskopické projektory, ale to bylo nanic. Velitelé se nemohli bavit s lidmi, museli pořád klikat myší,“ poznamenal autor systému Petr František. 

Univerzita zatím vyvinula prototyp a chce ho nabízet armádě. Zájem o informace o novince už ale projevily i britské ozbrojené složky. Využití v podstatě spotřební elektroniky totiž dělá z celého systému velmi levnou záležitost. Stačí obyčejný počítač a Kinect za pár tisíc. „Kinect je přesný a jeho využití se nabízí v mnoha oborech,“ řekl redaktor Technet Jan Kužník.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pro vojáky po celém světě nejsou počítačové hry žádnou novinkou. Běžně je totiž používají při nácviku taktiky. Velmi úspěšné jsou právě české válečné simulace jako Flashpoint nebo Arma, se kterou cvičí i britská armáda.