SANEP: Lidé vládě nevěří, nejdůvěryhodnější je Pospíšil

Praha – Nejdůvěryhodnějším členem Nečasova vládního kabinetu je podle průzkumu společnosti SANEP, stejně jako na jaře tohoto roku, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Na druhém a třetím místě se zařadili ministři Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Jan Kubice (nez.). V první pětce se umístil s čtvrtinovou podporou kladných hlasů i premiér Petr Nečas. Celkově populace vnímá koaliční vládu jako nedůvěryhodnou.

Ve srovnání s březnovými výsledky společnosti SANEP je zjevné, že celková důvěryhodnost Nečasova vládního kabinetu klesá a většinu ministrů již kladně hodnotí pouze pravicoví voliči. Z pohledu celé populace je však zjevné, že většina veřejnosti vnímá vládní kabinet Petra Nečase jako nedůvěryhodný.

Podpoře voličů a příznivců ČSSD se těší pouze lídři žebříčku důvěryhodnosti, ministři Pospíšil (38,6 % kladných hlasů), Schwarzenberg (35,3 %) a Kubice (32 %). Podle SANEPu mají tito politici „u české veřejnosti kredit přesahující vazbu na jejich stranické sekretariáty“.

I přes pokles celkových kladných hlasů se oproti březnovému průzkumu společnosti SANEP z desátého místa posunul na místo šesté ministr financí Miroslav Kalousek, který je tedy alespoň z pohledu pravicových příznivců a voličů vnímán patrně jako hlavní postava v prosazování radikálních úsporných opatření, které pravicové voličské spektrum podporuje.

Důvěryhodnost politiků - SANEP
Zdroj: ČT24

Nejméně podpory, a to i v řadách pravicových voličů, mají ministr obrany Alexandr Vondra a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Absolutně nejméně důvěryhodným členem vlády je ministr školství Josef Dobeš (13,8 %), který tak vystřídal na poslední pozici Alexandra Vondru, jenž byl nejméně důvěryhodným ministrem na jaře letošního roku.

Dobešovi uškodila kritika ze strany politiků a odborné veřejnosti, tvrdí SANEP. Nelibost mezi lidmi si rovněž vysloužil angažováním Ladislava Bátory či nadstandardním odměňováním svých podřízených.

SANEP své šetření prováděl ve dnech 30. října – 6. listopadu 2011 pomocí internetového on/off-line průzkumu, do kterého bylo zahrnuto 14 221 dotázaných (reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18–69 let). Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5 %.