Policie rozbila gang obchodující nelegálně se zbraněmi

Praha - Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi a obvinili tři muže, které podezírají z nelegálních obchodů se zbraněmi. Hlavou údajného gangu byl prý bývalý policista. Skupina údajně obchodovala s automatickými zbraněmi a střelivem, jejichž držení zákon zakazuje. Všem třem mužům hrozí v případě pravomocného odsouzení až osmileté tresty vězení, údajného organizátora poslal soud do vazby, informoval o tom dnes mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Obchody se zbraněmi se podle něho opakovaně odehrávaly v Ústeckém a Středočeském kraji. Policisté prý monitorovali pět nelegálních obchodů, při nichž skupina za sedm zbraní a munici inkasovala více než 200 tisíc korun. Údajný gang prý nabízel moderní, automatické a plně funkční zbraně, například samopaly s tlumičem nebo opakovací brokovnice. „Mezi tímto zbrojním sortimentem figurovaly i speciálně upravené zbraně a příslušenství, které využívají v současné době i speciální zahraniční armádní jednotky,“ uvedl Hanták.

Výjimku mezi moderními zbraněmi prý představovala zbraň pocházející z druhé světové války. Další samopal a munici objevili policisté při domovních prohlídkách. „Ani jeden z trojice zadržených se nikdy nezajímal o to, k čemu budou prodané zbraně použity, naopak všichni ochotně nabízeli i zakázané doplňky ke zbraním - tlumiče hluku, granáty, zakázané střelivo,“ sdělil mluvčí.

Devětatřicetiletý expolicista, který prý skupině šéfoval, byl již podle Hantáka v minulosti za podobnou činnost trestaný. Při nelegálních obchodech se zbraněmi byl opatrný a využíval zkušeností, které získal ještě u policie. "V průběhu dne často měnil vozidla, která si půjčoval od svých známých, místo pobytu a obezřetně kontroloval, zda není sledován. Při telefonických kontaktech využíval celou řadu mobilních telefonů a byl neustále ozbrojen nelegálně drženými zbraněmi - pistolí a brokovnicí.

Gang měl vazby na Rusy v Německu

Detektivové při vyšetřování navíc zjistili, že skupina měla obchodní vazby i v zahraničí a využívala kontakty na rusky hovořící lidi v Německu. Čeští policisté nyní podle Hantáka spolupracují s kolegy ze zahraničí při vyšetřování dalších podezřelých.   

Expolicistu a jeho pětatřicetiletého a osmatřicetiletého komplice zadrželi detektivové ÚOOZ ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení (URNA) na konci září. Všichni tři, kteří čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování, mají podle mluvčího bohatou trestní minulost v oblasti majetkové a obecné kriminality. Soudce již poslal údajnou hlavu skupiny do vazby, zbylí dva muži jsou vyšetřováni na svobodě.