Fico: Veřejné finance nemůžeme ozdravit tak, že zabijeme lidi

Praha – Sociální demokraté napříč střední Evropou by měli zorganizovat podpisovou akci, která donutí Evropskou unii zavést daň z bankovních transakcí evropských bank. Na programové konferenci ČSSD k tomu vyzval předseda slovenské strany SMER-SD Rober Fico. Kromě kritiky pravicového kabinetu Ivety Radičové zde rovněž navrhl, aby se česká levice snažila zavést takzvanou milionářskou daň pro ty, kteří vydělávají více než milion korun ročně.

„Vyzývám české, rakouské a německé sociální demokraty, pojďme nasbírat milion podpisů a pojďme ukázat, že toto je program sociální demokracie,“ prohlásil Fico. Lisabonská smlouva totiž umožňuje zákonodárnou iniciativu, kdy lze po Evropské komisi požadovat předložení příslušného dokumentu do Evropského parlamentu. Stačí k tomu jediné: mezi občany EU nasbírat milion podpisů. „Nad hlavami nám létají miliardy eur a my nejsme schopni zabezpečit z těchto miliard příjmy do našich a evropských rozpočtů,“ dodal lídr slovenské opozice.

České i slovenské vlády podle Roberta Fica musí zastávat proevropský směr a do určité míry se řídit doporučeními okolních, ekonomicky silnějších států. „Slovensko, stejně jako Česká republika, musí zabojovat, abychom při vážných rozhodnutí v eurozóně zůstali v zónách perspektivy. Proevropskost je pro nás velmi důležitá,“ řekl.

Na programové konferenci sociálních demokratů, která dnes probíhá v pražském hotelu Olympik, předseda SMERu přiznal, že špatné ekonomické výsledky na Slovensku jsou zčásti způsobeny světovou hospodářskou krizí. Zároveň ale upozornil, že za tamní sociální problémy může způsob, jakým pravicové strany přistupují k ozdravování financí. „Na Slovensku máme největší nezaměstnanost za posledních osm let, poprvé po dlouhých letech začaly klesat reálné mzdy, Slovensko se zadlužuje rychleji než v době hospodářské krize,“ vyjmenoval špatné výsledky vlády Ivety Radičové.

Růst nastartovat státními zakázkami

Ve snaze opětovně nastartovat hospodářský růst státu by vlády měly co nejvíce využívat veřejné zakázky. „Ozdravení financí nemůžeme udělat tak, že zabijeme lidi,“ konstatoval Fico s poukazem na tendence pravicových stran zavádět škrty v rozpočtech. Těm také vyčetl, že při sedmisetmilionovém slovenském deficitu pouze zvyšují spotřební daně na tabák a alkohol. „To by musely začít pít a kouřit nenarozené děti, abyste sehnali 700 milionů eur,“ tvrdí.

Video Rozhovor s Robertem Ficem
video

Rozhovor s Robertem Ficem

Rozhovor s Robertem Ficem

S24: 12.11.20011

Projev Roberta Fica na programové konferenci ČSSD

Namísto toho navrhl výraznější zdaňování občanů s vysokými příjmy. Strana SMER-SD hodlá po případném vítězství v předčasných parlamentních volbách, které se budou konat v březnu příštího roku, zavést až 24procentní daň pro občany, kteří vydělávají v přepočtu více než milion korun. Vedle toho chce Fico uvalit vyšší daň na firmy se ziskem nad jednu miliardu eur. „Nesmíme se toho bát, říkejme, že budeme chránit obyčejné lidi,“ poznamenal. Milionářů je podle Fica u našich východních sousedů asi 25 tisíc.