Raněných českých vojáků v Afghánistánu přibývá

Afghánistán - Od roku 2001 zemřelo v afghánské mírové operaci 5 lidí a 26 vojáků bylo vážně zraněno. Pro raněného vojáka v Afghánistánu platí přísná pravidla. První pomoc musí dostat během deseti minut, do polní nemocnice ho vrtulníky mají převézt do dvou hodin a během jednoho dne ho pak armáda dokáže dostat do Česka. „Volíme i rizikový transport za cenu, že ho dostaneme co nejdřív do Ústřední vojenské nemocnice na specializované pracoviště, na které patří,“ říká náčelník Vojenské zdravotnické služby Božetěch Jurenka.

Jedním z velmi vážně zraněných vojáků byl i 43letý rotný Ivan Vorel. Řídil v květnu letošního roku v provincii Wardak obrněný vůz, pod kterým tálibánci odpálili 120kilovou nálož. Dva lidé tehdy zemřeli. Vorel byl přitom v Afghánistánu na své první zahraniční misi. Z onoho dne si nic nepamatuje. Jeho zranění byla velmi vážná. Měl vážně poškozený hrudník a míchu. Lékaři mu dávali jen minimální šance na přežití. „Předpoklad, že přežije, se pohyboval v řádech 5-10 procent a k těm 90 procentům, že ne,“ řekl Jurenka.

První ošetření poskytli Vorlovi v Kábulu čeští lékaři a sestry z polního chirurgického týmu ve francouzské polní nemocnici. „Prognóza byla velmi špatná, operoval ho francouzský neurochirurg a prognóza byla, že se nikdy nepostaví na nohy,“ uvedla staniční sestra Jana Mašková, 1. polní chirurgický tým Kábul.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Po několika měsících se však sám postavil na nohy. Teď ho mají v rukách experti vojenského rehabilitačního ústavu ve Slapech. Čekají jej každodenní rehabilitace a cvičení, minimálně tu zůstane ještě půl roku. Jeho snem je však znovu se vrátit do práce i do afghánské mise. „Kdyby mi nabídli druhou misi, hypoteticky, protože zdravotně teď na to prostě nemám, jel bych,“ řekl.