Pospíšil dočasně zprostil brněnského soudce Kozáka výkonu funkce

Praha/Brno - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dočasně zprostil místopředsedu brněnského krajského soudu Jana Kozáka výkonu soudcovské funkce. Už dříve na něj podal kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu a současně trestní oznámení. Podle něj Kozák nerozděloval insolvenční řízení soudcům, jimž podle rozvrhu práce patřila

„Dočasné zproštění výkonu soudcovské funkce potrvá do pravomocného skončení kárného řízení u Nejvyššího správního soudu,“ informovala mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Městské státní zastupitelství v Brně navíc teď podle ní ministerstvu sdělilo, že v dané věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestné činnosti maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

„…z tohoto sdělení nutno dovodit, že skutečnosti, na jejichž základě byla podána kárná žaloba, důvodně nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin,“ dodala mluvčí. Dočasné zproštění potrvá do pravomocného skončení kárného řízení u Nejvyššího správního soudu (NSS). Tomu Pospíšil navrhl, aby Kozáka odvolal z funkce soudce. Kárnou žalobu podal v září i na předsedu brněnského krajského soudu Jaromíra Pořízka.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Kozák může proti rozhodnutí o dočasném zproštění výkonu funkce podat námitky k NSS. Nemělo by to ale odkladný účinek, ministrovo rozhodnutí je účinné ode dne doručení adresátovi. Podle mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslavy Sedláčkové Kozák nyní nevykonává rozhodovací činnost a pobírá polovinu platu. „Jeho spisy byly předány soudní kanceláři, neodkladné úkony v nich bude činit zastupující soudce stanovený rozvrhem práce,“ uvedla Sedláčková.

Kromě přidělování insolvečních návrhů soudcům mimo rozvrh obviňuje ministerstvo Kozáka i z toho, že nepravdivě informoval jak tento vládní úřad, tak i předsedu soudu o testování systému automatizovaného přidělování věcí v insolvenční agendě. „Nikdy jej fakticky netestoval, ač tvrdil opak,“ uvedla Palečková.

Ministerstvo kontrolovalo brněnský krajský soud letos v létě. Důvodem bylo právě to, že jako jediný soud v Česku nepřiděluje insolvenční návrhy soudcům automaticky, a může tak s rozdělováním řízení manipulovat. Na letošní rok pak Kozák podle úřadu připravil rozvrh práce, na základě kterého by mohl nezákonně měnit rozdělení insolvenčních řízení soudcům. Jméno soudce Kozáka média v poslední době zmiňovala zejména v souvislosti s insolvenčním řízením zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov. Od poloviny května již Kozák řízení nevede.