Husitská církev: V hospodaření jsme nepodváděli, jen chybovali

Praha - Vedení husitské církve tvrdí, že nesrovnalosti, které odhalil audit ministerstva kultury v jejich hospodaření, jsou jen administrativními chybami, které lze rychle odstranit. Na údajné podvody upozornily Lidové noviny, podle kterých kontrola odkryla chyby v hospodaření se státními penězi ve výši 8 milionů korun. Mělo jít o chybějící podpisy na některých dokumentech nebo nedoložené teologické vzdělání některých členů. Pokud by musela církev peníze vracet, citelně by to zasáhlo její rozpočet.

„Jistě budeme analyzovat ten protokol. Domníváme se, že ty peníze, které užíváme, užíváme správně a ve prospěch společnosti i církve,“ řekl ČT24 patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta.

Podle Butty mohou administrativní vady vyplývat například z toho, že ústředí církve sice uzavírá smlouvy s jednotlivými pracovníky, o konkrétním znění smlouvy ale rozhoduje příslušná diecéze. „Pracovní náplň a platový výměr dělají diecéze, čili my to máme na dvou místech, a tím je ten náš systém složitější. A to nám ministerstvo také vytklo,“ upozornil.

Podle zjištění Lidových novin mělo loni jít na platy husitských duchovních neoprávněně více než osm milionů korun. Přes 30 možných provinění církve rozebírá 19stránkový materiál auditorů. Někteří zaměstnanci, kteří pobírají plat jako duchovní, například pracují podle zjištění auditorů v organizacích mimo oficiální strukturu církve. Jiní zase nedokázali prokázat předepsané teologické vzdělání.

Někteří členové církve zjištění neoficiálně potvrzují. Podle nich námitky, které církev proti závěrům auditu podala, jen snižují částku, která byla neoprávněně vyplacena. Ministerstvo nechce výsledek kontroly komentovat. „Audit ještě neprošel všemi procesními kroky, v této fázi se proto k jeho výsledkům nemůžeme vyjadřovat,“ řekl listu ministr kultury Jiří Besser (TOP 09), který audit zadal letos v červnu.

Za posledních deset let přibylo více než 1 200 kněží, stát jich eviduje necelých 5 000. Od roku 2008 ze státního rozpočtu míří na platy duchovních více než miliarda korun ročně. Celkem pak na chod církví loni šlo 1,439 miliardy korun. Změnit to má plánovaná odluka církve od státu, podle letošní dohody politiků s církvemi ale až za 30 let.