Pohřešovaného děkana z Plzně našli u silnice na Šluknovsku

Varnsdorf (Děčínsko) – Děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička se našel. Dnes ráno ho objevili po upozornění jednoho z místních obyvatel policisté u silnice v Dolním Podluží ve Šluknovském výběžku. Podle policie je muž v pořádku a už odcestoval zpátky do Prahy, víc informací ale k případu podávat nebude. Růžička o sobě nedal vědět od 18. listopadu, kdy odešel ze svého bydliště v Praze.

Policisté Růžičku odvezli do Varnsdorfu na služebnu. „Že tam pan Růžička je, to nám oznámil místní občan, který si ho spojil s fotkami z celostátního pátrání,“ řekl Haňka. Jak se ale z Prahy dostal do odlehlého Šluknovského výběžku, to policie zatím neví a ani nechce komentovat s ohledem na soukromí. „Lékařské vyšetření ukázalo, že je v pořádku. Už odcestoval zpátky do Prahy,“ dodal odpoledne mluvčí.

„Jsme rádi, že se našel a je živý. Teď si přejeme, aby se prošetřil jeho zdravotní stav a aby se mu dařilo dobře,“ řekla rektorka Západočeské univerzity (ZČU) Ilona Mauritzová, která dnes kvůli děkanovi svolala mimořádnou poradu vedení. Podle ní může být vysvětlení jeho zmizení více. „Nevíme, zda rodině neřekl, že někam jede, a oni si to nevysvětlili jinak. A i tím, že měl vypnutý telefon, tak jestli si třeba nechtěl odpočinout a být úplně sám,“ dodala.

Růžička stojí od loňského října v čele fakulty, kterou před časem zasáhla aféra s rychlostudenty. Před několika týdny ztratila právo udělovat titul JUDr., za což vinil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) právě Růžičku. Podle ministra Růžička selhal jako manažer, protože se nedohodl na spolupráci se svým loňským protikandidátem Karlem Eliášem, jenž stejně jako Růžička patřil k reformnímu křídlu na fakultě.

Růžičkovo jméno se objevilo také v souvislosti s případem firmy Diag Human, která s Českem vede spor kvůli obchodu s krevní plazmou a kde byl jedním z rozhodců. Ti v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard.