Obžaloba: Kušnierz chtěl 10 procent dotací zpátky jako úplatek

Ústí nad Labem - V případu někdejšího šéfa Úřadu regionální rady Severozápad Petra Kušnierze jde podle obžaloby o úplatky ve výši několika milionů korun. Podle státního zástupce chtěl Kušnierz minimálně po dvou žadatelích o evropské dotace úplatek. Jednomu z nich údajně dokonce řekl, že za vyřízení dotací si účtuje deset procent z jejich výše, a když odmítl, hrozili mu jeho lidé podpálením domu. Celkem je obžalováno sedm lidí. Před soudem by měli poprvé stát 14. prosince.

Kušnierz je ve vazbě od konce března, stejně tak i jeho tři údajní spolupracovníci, kteří měli předávání úplatků zprostředkovávat. Je mezi nimi i jeden Ukrajinec, podle médií vyhazovač z litvínovské diskotéky Calypso. Ta údajně v 90. letech patřila Kušnierzovu kamarádovi. Další tři lidé jsou stíháni na svobodě, zřejmě jde o podnikatele, kteří na nabídku spolehlivého vyřízení dotací výměnou za úplatek alespoň načas přistoupili.

Obžaloba se týká tří projektů - Rodinného hotelu pod Třebouňským kopcem, projektu Penzion Villa Mannesman a uvažované rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích. V prvním případě údajně Kušnierz jednal s podnikatelem v květnu 2009 ještě jako náměstek ministra zemědělství. U dotačního úřadu tehdy působil jen jako řadový hodnotitel projektů a jeho šéfem se stal až o rok později. „(Zprostředkovatelé pak žadateli) řekli, že zajisté ví, jak to při přidělování evropských dotací chodí a že deset procent z poskytnuté částky je normální taxa za zprostředkování dotací z fondů EU,“ píše se v obžalobě.

Kušnierz a jeho komplicové pak prý opakovaně žádali 1,2 milionu korun jako úplatek, jenže podnikatel tolik v tu chvíli neměl. Jeden z obžalovaných mu pak podle prokuratury hrozil podpálením domu, pak zase sám Kušnierz vyhrožoval obstrukcemi při žádosti o dotace. V říjnu 2010 pak žádost smetl ze stolu zcela.

Kušnierzovi hrozí za přijímání úplatků pět až 12 let ve vězení

„Desátek“ podle obžaloby chtěli i po ženě, která chtěla 15milionovou dotací na projekt nazvaný Penzion Villa Mannesmann; vila s velmi podobným jménem stojí v Chomutově. Žena jim postupně dala 625 000 korun, v listopadu 2010 ale dotaci také nedostala. Třetí položka obžaloby pak hovoří o rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích, kde prý obžalovaní dopředu plánovali navýšení ceny o milion korun na úplatky. To se podle obžaloby stalo letos v únoru, o měsíc později je zatkla policie.