Pražská koalice končí, ODS chce jednat s TOP 09

Praha – Pražská ODS se rozhodla ukončit koaliční spolupráci s ČSSD na pražské radnici. Návrh předsedy pražské organizace Borise Šťastného dnes jednomyslně schválila regionální rada strany. Záležitostí by se měl zabývat ještě zastupitelský klub, který se podle Šťastného sejde v úterý v podvečer na pražské radnici. Podle Šťastného se současná koalice řítí do rozpočtové pasti, chce proto jednat s TOP 09. Předseda ODS a premiér Petr Nečas snahu zahájit jednání podpořil.

„Já jsem v tuto chvíli navrhl vypovězení koaliční smlouvy se sociálními demokraty a budu požadovat mandát k tomu, abychom spolu s členy vyjednávacího týmu, do kterého chci navrhnout prvního místopředsedu a primátora Bohuslava Svobodu a předsedu zastupitelského klubu Rudolfa Blažka, zahájili jednání o uzavření koaliční smlouvy s TOP 09,“ řekl novinářům před schválením bodu Šťastný.

„Koalice v řadě ohledů po dlouhou dobu vykazovala některé prvky nefunkčnosti, například chyběli dva radní z jedenáctičlenné rady,“ doplnil Šťastný v Událostech, komentářích. „Docházelo k velkým neshodám mezi ODS a sociální demokracií a posledním hřebíčkem do rakve byla dluhová past, která na návrh ČSSD hrozila hlavnímu městu.“ Dodal, že rozkol v koalici nesouvisí s obviněním primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD), který byl obžalován ze zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil.

Nečas krok pražské ODS podpořil

Koncem pražské koalice by se měl zabývat ještě zastupitelský klub ODS, který se podle Šťastného sejde v úterý v podvečer na pražské radnici. Primátor Bohuslav Svoboda novinářům řekl, že neočekává, že by hlasování v klubu dopadlo jinak než dnes na radě. Podle Šťastného se dá s 99% pravděpodobností předpokládat, že rozhodne stejně jako rada.

Premiér Petr Nečas:

0„Nikdy jsem se netajil, že dávám přednost středopravé koalici ODS a TOP 09 před koaliční spoluprací s ČSSD na pražském magistrátu.“ O možnosti vytvořit v Praze koaliční radu ODS a TOP 09 prý jednal již před několika týdny s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS). „Získal mou podporu a plnou podporu má i nadále,“ prohlásil premiér.


ODS nyní navrhne ČSSD třicetidenní přechodnou lhůtu, během níž by se nic neměnilo. Pokud nebudou sociální demokraté souhlasit, skončí koalice už v úterý, uvedl Šťastný. Dokud nebude uzavřena nová koalice, rada města bude fungovat v současném složení.

Koaliční partneři se v poslední době přeli při sestavování rozpočtu na příští rok. Neshodli se například na tom, jak řešit nedostatek peněz na investiční výdaje pražského dopravního podniku. ČSSD prosazovala, aby si podnik vzal směnku s ručením města, ODS to ale odmítla. Praze podle Šťastného s nynější koalicí hrozilo drastické zadlužení. Šťastný tvrdí, že škrtat ve svých výdajích byli ochotni jen radní za ODS. Praha v rozpočtu na příští rok zkrátila všechny provozní výdaje o pět procent. Rozpočtem se dnes zabýval i finanční výbor pražského zastupitelstva. Primátor ale na jednání řekl, že členové rady nemají s návrhem rozpočtu problém.

Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD):

0„Pro sociální demokraty bylo toto rozhodnutí velmi překvapivé, protože ještě dnes probíhala tzv. K4 a žádný signál neproběhl. Odpoledne zasedal finanční výbor, kde pan primátor a všichni členové rady prezentovali návrh rozpočtu hlavního města Prahy a ani zde nepadla jakákoli zmínka o tom, že by byl problém v koalici, notabene že by došlo k vypovězení koaliční smlouvy.“


Video Události, komentáře o pražském magistrátu
video

Události, komentáře o pražském magistrátu

Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský v reakci na rozhodnutí Šťastného uvedl, že jsou vztahy v pražské koalici už delší dobu napjaté. Pokud pražská ODS myslí výzvu k rozchodu s ČSSD vážně, bude podle něho také sociální demokracie jednat s ostatními partnery včetně TOP 09 o novém uspořádání v čele pražské radnice. 

TOP 09: Nečekali jsme, že se koalice rozbije na prvním rozpočtu

Opoziční TOP 09 situace nepřekvapila. „Načasování je překvapivé. Domníval jsem se, že koalice nebude mít dlouhého trvání, ale že do jara vydrží, a ne že se rozbije na prvním rozpočtu, který má předložit do zastupitelstva,“ uvedl šéf TOP 09 František Laudát.

O koalici chce začít vyjednávat s ODS i ČSSD. Počká ale na oficiální ukončení spolupráce mezi ODS a ČSSD. Na stav koalice se zástupci pražské TOP 09 v minulých týdnech u ostatních politických stran poptávali, jednání nazval oťukáváním situace. Jednání podle něj vedl především předseda klubu TOP 09 Tomáš Hudeček. Svým partnerům prý dali najevo, že pokud se má koalice rozpadnout, má se tak stát co nejdříve, aby byl čas do konce volebního obdobní některé věci napravit.

Boris Šťastný (ODS):

0„Budeme se opět pokoušet s TOP 09 seriozně vyjednávat o koaliční spolupráci. TOP 09 byla před rokem stranou v komunální politice neznámou a mám pocit, že se s námi tehdy nechtěla domluvit. Věřím, že TOP 09 teď bude k jednání přistupovat seriozně.“


Zda bude TOP 09 požadovat místo primátora, nechtěl Laudát předjímat. „Nekladl bych podmínky, dovedu si představit i jiná řešení,“ řekl. Ve funkci primátora by případně rád viděl povolebního kandidáta TOP 09 na tuto pozici Zdeňka Tůmu. Praze by podle něj prospěl především při řešení současných potíží s financemi. Současnou situaci chce v nejbližší době
konzultovat s celorepublikovým vedením TOP 09.