Kubek: Heger je turecký hospodář, který prolajdal rok

Praha – S ostrou kritikou na adresu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) vystoupil prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. V Interview ČT24 uvedl, že Heger od protestů Děkujeme, odcházíme promarnil roční šanci reformovat české zdravotnictví a ignoroval návrhy ČLK na úspory a jeho možnou transformaci. Systém Hegerova řízení podle Kubka připomíná turecké hospodářství a stav, kdy ministerstvo nebude moci lékařům navýšit platy o slíbených deset procent, označil šéf lékařské komory za nesplnění slibů.

Memorandum, které počátkem roku ukončilo lékařskou protestní akci Děkujeme, odcházíme, přislíbilo lékařům 10% navýšení platů pro rok 2012. V době hrozící hospodářské recese ale Heger před nedávnem přišel s takovou koncepcí, kdy se lékařům od 1. ledna 2012 zvýší platy o 6,25 procenta a dorovnání o dalších 3,75 % bude následovat v polovině roku (za předpokladu, že ho hospodářská situace umožní).

Lékaři však ministrův návrh považují za nesplnění slibů a desetiprocentní navýšení platů požadují k 1. lednu. „Když si vezmete v bance hypotéku a najednou se změní vaše podmínky, zajímá to banku? Řekne banka, že vám část peněz odpustí? Neřekne. Smlouvy se mají plnit, závazky se musí plnit a pan ministr dobře věděl, co podepisuje,“ podotknul v Interview ČT24 Kubek.

Kubek: Pan ministr peníze nehledá

Devět měsíců, které uplynuly od podpisu únorového memoranda, Heger podle Kubka promarnil. „Vysvětlete mi, proč pan ministr Heger prolajdal celý rok a neudělal žádnou reformu zdravotnictví?“ ptá se Kubek. Možné uspořené peníze by přitom podle Kubka mohly fungovat jako kapitál pro slíbené navýšení platů lékařům. Problém však spočívá v tom, že „pan ministr peníze nehledá“.

ČLK podle jejího nejvyššího představitele ministerstvu zdravotnictví navrhovala opatření, která měla peníze pro resort zajistit. Kubek uvedl, že navrhovali například samostatný zákon o cenách a úhradách léků, zdravotnických prostředků a zdravotnické techniky. V této oblasti podle lékařů totiž unikají výrazné prostředky.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Kubek dále žádá kompenzaci za nadcházející zvýšení DPH a navýšení platby za státní pojištěnce. Prosazuje také větší spravedlivost celého systému zdravotního pojištění, který „dnes leží na bedrech zaměstnanců a jejich zaměstnavatelů, protože osoby samostatně výdělečně činné mají poloviční vyměřovací základ. Nechť stát podporuje podnikání, ale ne na úkor zdravotnictví.“

Za vyloženě kontraproduktivní pak prezident ČLK označil Hegerův návrh, aby zdravotní pojišťovny přispívaly např. na odlehčené sádry. „Místo dalších peněz do zdravotnictví pan ministr vytáhne další peníze z veřejného zdravotního pojištění. Je jasné, že při takto tureckém hospodářství se peníze na platy hledají těžko,“ uzavírá Kubek.

Heger legalizuje současný marasmus, soudí šéf ČLK

Kriticky se vyjádřil i k dosavadnímu průběhu reformy zdravotnictví, která je podle Hegera ve své první třetině. „Žádná reforma neexistuje, existuje několik direktivních opatření,“ konstatoval šéf ČLK. Stávající podoba nadstandardů pak podle Kubka umožňuje vznik korupčního prostředí, protože neexistuje mechanismus, který bude nadstandardy tvořit. Ministrovi vyčítá i to, že s komorou dosud nejednal o úhradové vyhlášce na příští rok.

Milan Kubek o stavech v nemocnicích:

„Máme katastrofální personální situaci ve zdravotnických zařízeních. Přepracovaní lékaři nadále ohrožují bezpečnost pacientů. Místo toho, abychom kritickou situaci řešili třeba restrukturalizací sítě zdravotnických zařízení, tak pan ministr navrhne vyhlášku, která legalizuje současný personální marasmus a vrací českou medicínu na přelom 19. a 20. století.“