Hulinský: ČSSD Prahu nezadlužuje, finance spravuje ODS

Praha – Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský odmítl, že by právě jeho strana jakkoli zadlužovala hlavní město. Prohlásil, že za éry koalice s ODS na magistrátu nezačala žádná investiční akce, koalice prý řeší pouze závazky, které vznikly během fungování dřívější rady, tedy za vlády ODS. Navíc prý problematika financování hlavního města spadá do kompetence právě občanských demokratů. Hulinský považuje pád pražské koalice za důsledek sporů uvnitř ODS. ČSSD bude o nové koalici jednat s TOP 09 i s ODS. V případě koalice ČSSD - TOP 09 by TOP 09 jako loňský vítěz voleb získala křeslo primátora, doplnil Hulinský.

Podle Hulinského slov se pražští sociální demokraté dozvídají z médií, že jsou to oni, kdo mají chuť zadlužovat hlavní město Prahu. Z jeho slov plyne, že rozpočet města Prahy nijak neřeší zásadní rozpočtové položky, jako je třeba dostavba trasy metra A do motolské nemocnice nebo řešení dluhu dopravního podniku, který přesahuje v tuto chvíli 3 miliardy. „Není možné, aby rada Prahy a potažmo koaliční partner tyto dluhy neviděl a neřešil…, protože jde o závazky, které vznikly v minulých volebních obdobích. Pro nás je velmi překvapivé, když ODS tvrdí, že sociální demokracie chce zadlužit Prahu, protože to není pravda,“ prohlásil Hulinský.

Hulinský prohlásil, že chystaný rozpočet neřeší dostavbu trasy metra A a k její realizaci neexistuje jiné řešení než otevření úvěrového rámce u Evropské investiční banky, které by zároveň umožnilo čerpat přes sedm miliard z Evropské unie. „Pakliže by ODS měla chuť zastavit výstavbu trasy metra A, i to by stálo miliardy korun občany města Prahy, naše daňové poplatníky. Není to možné, a pakliže došlo k rozhodnutí, že metro A se bude stavět do motolské nemocnice, pak se stavět musí a sociální demokracie se přihlásila k plnění těchto závazků minulé rady,“ uvedl Hulinský.

0Reakce Borise Šťastného: „Připustit se dá jedině to, že finanční záležitosti a sestavení rozpočtu a vše, co se městských financí týče, je v plné kompetenci pana primátora Svobody. Na druhou stranu pan primátor… udělal všechno pro to, aby se snažil seškrtat jednotlivé výdaje. Na straně sociálních demokratů skutečně nebyla velká ochota tyto výdaje škrtat a město se začalo dostávat do velmi složité dluhové pasti.“


„Jsem přesvědčen o tom, že jakákoli koalice se má vypovídat na základě porušení koaliční smlouvy. Sociální demokracie v žádném bodě koaliční smlouvu neporušila,“ uvedl radní Karel Březina (ČSSD) s tím, že nechápe postup občanských demokratů. Březina dodal, že cílem ČSSD bude to, aby na pražské radnici nevznikla pravicová koalice, která by kopírovala vládní koalici.

Video Koalice na pražském magistrátu se rozpadá
video

Koalice na pražském magistrátu se rozpadá

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes připustil, že snaha o změnu poměrů na pražské radnici může souviset s miliardovým tendrem na nakládání s odpady v hlavním městě. Podle něj je tendr předražený. Březina na to řekl, že této souvislosti nerozumí. „Odmítám, aby s tím byl tendr spojován. Nabídky jsou nyní posuzovány právními kancelářemi,“ uvedl Březina. Podle něj navíc ODS má v komisi, která nabídky posuzuje, nejvyšší zastoupení.