Nejvyšší soud: Pražská zoo nemůže využívat logo s koněm Převalského

Brno - Nejvyšší soud s konečnou platností potvrdil, že pražská zoologická zahrada nemůže používat známé logo s koněm Převalského. Autor loga, výtvarník Michal Cihlář, už v roce 2009 pravomocně vyhrál spor se zahradou. Vrchní soud v Praze tehdy rozhodl, že smlouva mezi umělcem a zoo je neplatná, protože neodpovídala dobovému autorskému zákonu. Zahrada se ale dovolala k Nejvyššímu soudu, který ale dovolání zamítl.

Cihlář s pražskou zoo spolupracoval devět let. V roce 2006 však spolupráci ukončil a podal na zoo několik žalob. Zahrada podle něj neoprávněně užívala jeho dílo. Ve smlouvě totiž nebyla upravena odměna pro malíře za šíření jeho díla, jak to požadoval starý autorský zákon platný do roku 2000. 

Zoo se u soudů hájila například tím, že Cihlářovi za logo zaplatila 50 tisíc korun, což prý byl v roce 1998 desetinásobek běžných odměn pro výtvarníky. Logo přestala používat až v roce 2009 na základě pravomocného rozhodnutí odvolacího soudu.   

Nejvyšší soud nyní potvrdil názor vrchního soudu, jehož správnost se prý zoologické zahradě nepodařilo zpochybnit. „Nejvyšší soud jako soud dovolací proto podané dovolání zamítl, aniž ve věci nařídil jednání,“ stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Pavlem Pavlíkem.   

Pražská zoo po ukončení spolupráce s Cihlářem vybrala jako dočasného výtvarníka Vladimíra Veselého. Někteří odborníci jeho díla kritizovali za podobnost s pracemi Cihláře. Později zahrada vypsala dvě veřejné soutěže na nový znak. V žádné z nich ale vedení zoo nový znak nevybralo a hledání stále pokračuje.