Debatu o pozastavení činnosti KSČM vláda odkládá. Aspoň na měsíc

Praha - Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) dnes na měsíc přerušil debatu o možném podání návrhu na pozastavení činnosti Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM). Ministerstvo vnitra totiž na dnešním vládním jednání předložilo posudky, které pozastavení činnosti KSČM nedoporučily. Komunisty chce ale ministerstvo dál sledovat. Nečas po jednání vlády uvedl, že odborníci z ministerstev vnitra a spravedlnosti mají během měsíce vypracovat konkrétní podobu správní žaloby na pozastavení činnosti KSČM k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), na jejímž základě pak vláda před Vánoci definitivně rozhodne.

„Ano, já to připouštím, pan ministr vnitra dospěl k názoru, že ani na základě posudků by nebylo vhodné správní žalobu podávat. Vláda se dnes rozhodla, že přesto bude vypracována,“ prohlásil premiér na tiskové konferenci.

Vláda ministrovi vnitra v červenci uložila vypracování návrhu na pozastavení činnosti komunistů. Rezort ministra Jana Kubiceho oslovil čtyři experty na extremismus - Pavla Uhla, Michala Mazla, Miroslava Mareše a Ivo Svobodu, a nechal si od nich vypracovat analytické posudky, ani jeden ale pozastavení činnosti nedoporučuje.

Ze zprávy ministerstva vnitra: „Ministerstvo tedy ani za pomoci externích subjektů a zpravodajských složek nezískalo dostatek relevantních materiálů, které by jakýmkoli způsobem odůvodňovaly právní postup vlády vůči KSČM a které by tedy vůbec umožňovaly vypracovat návrh na pozastavení činnosti KSČM.“


Odborníci se shodují na tom, že není možné činnost politické strany omezovat, pokud neohrožuje demokratický systém a práva a svobody občanů v budoucnu. Podle zprávy pro vládu tak nestačí předpoklad, že by nynější komunistická strana mohla opakovat zločiny své předchůdkyně, kdyby k tomu měla někdy příležitost. Ministerstvo se obrátilo i na Bezpečnostní informační službu (BIS), zda nemá poznatky o protiústavní činnosti komunistů. Od služby ale obdržela zápornou odpověď.

Video Reportáž Davida Blažka
video

Reportáž Davida Blažka

Reportáž Davida Blažka

z 15:00, 23.11.2011

Senátor Jaromír Štětina ve Studiu ČT24

Brífink po jednání vlády

Rozhovor s Karlem Bačkovským