Nečas chce s Merkelovou jednat o dostavbě Temelína

Praha – Premiér Petr Nečas nabídl kancléřce Angele Merkelové uspořádání veřejné diskuse v Německu o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Učinil tak v dopise, o kterém dnes informoval Český rozhlas Radiožurnál. Společný postup může podle Nečase vést k dalšímu posílení česko-německých vztahů a vzájemné spolupráce nejen v energetické oblasti. Přičemž Nečas v dopise podotýká, že podle evropského práva a předpisů nemá Praha za povinnost veřejnost sousedního státu do debaty o výstavbě dvou nových bloků Temelína zapojit.

„Nemáme co tajit, bude-li o podobný krok zájem ze strany Rakouska, nemáme jediný důvod, proč postupovat jinak,“ uvedl Nečas na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Česko prý plně respektuje to, že energetická politika je v kompetenci národních vlád, takže respektuje i odklon od jádra v Německu. Podobný pohled očekává od sousedů. Veřejné diskuse nebudou součástí například přeshraničního posouzení vlivů rozšíření jaderné elektrárny na životní
prostředí. Nebudou mít tedy právní závaznost. Podle Nečase jde o dobrovolný a vstřícný krok, ke kterému Česko žádná pravidla nenutí.

Dnes vpodvečer na setkání předsedy české vlády s bavorským premiérem Horstem Seehoferem má navíc zaznít nabídka maximální transparentnosti v citlivé problematice. Společnost ČEZ nyní v Temelíně provozuje dva jaderné bloky, stavba třetího a čtvrtého má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči o dostavbu by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi.

Nečas v dopise, který do berlínského kancléřství přišel podle informací Radiožurnálu minulý pátek, zdůrazňuje zájem na tom, aby dostavba Temelína neměla negativní dopad na „vynikající úroveň česko-německých vztahů“. Nečasův kabinet chce vsadit na maximální transparentnost a hodlá německé partnery otevřeně informovat o jednotlivých krocích v rámci dostavby jihočeské elektrárny. Podle zdrojů z české diplomacie se Česko chce poučit ze zkušeností s Rakouskem, kdy informační strategii o jaderné energetice před lety podcenilo, uvedl Radiožurnál.

V dopise se počítá s uspořádáním jedné veřejné diskuse ke studii vlivu rozšíření Temelína na životní prostředí (EIA) na území Německa, které se určitě zúčastní experti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). „My máme jedinou věc, kterou bychom rádi, aby tam zazněla a byla pochopena. Že žádný stát, a tím pádem ani Česká republika, nestrpí na svém území nic, co by ohrožovalo jejich lidi. Byli bychom rádi, aby na nás bylo opravdu nahlíženo jako na partnery, kteří znají svou věc a dělají ji, jak se sluší a patří a odpovědně,“ řekla Radiožurnálu šéfka SÚJB Dana Drábová. Podle zdrojů Radiožurnálu není vyloučeno, že veřejných debat k Temelínu na německé půdě bude nakonec víc.