Klaus se v nové knize znovu pouští do EU

Praha – Prezident Václav Klaus představil v Míčovně Pražského hradu svou novou knihu, v níž ostře kritizuje vývoj v Evropské unii. V útlé publikaci nazvané Evropská integrace bez iluzí prezident opakuje své tradiční argumenty proti hlubší integraci sedmadvacítky. Prezident nicméně na dotaz novinářů uvedl, že Česko nemá jinou alternativu než být součástí hlavního evropského integračního uskupení. To se ale podle něj ocitlo ve slepé uličce. Místo dalšího prohlubování integrace je podle něj řešením návrat zpět k organizaci, v níž dominují národní státy.

„Já jsem iluze neměl nikdy, ale jde mi o to, aby iluze ztratila také většina občanů, kteří byli ideologií, které já říkám europeismus, celá desetiletí sváděni na scestí,“ uvedl Klaus při dnešním křtu. Toho se zúčastnili mimo jiné někdejší poslanec ODS Michal Doktor, předseda iniciativy D.O.S.T. a bývalý úředník ministerstva školství Ladislav Bátora nebo pražský arcibiskup Dominik Duka -podle svých slov proto, aby s Hradem udržoval dobré sousedské vztahy. I on se přidal ke Klausově kritice Evropské unie, unie se podle něj věnuje v drtivé většině jen ekonomickým tématům, což prý určitě nebyl zájem jejích zakladatelů.

Klaus uvedl, že unie se nyní nachází v „mezistavu“, z něhož může zamířit jen k hlubší fiskální a politické unii, nebo se zásadně proměnit a „odbourat“ vývoj posledních desítek let. „Celý můj následující text je střídavě explicitní, střídavě implicitní polemikou s pokusem o další prohloubení evropské integrace, s tímto dalším, teď už z podstatných hledisek téměř definitivním vynulováním veškerého významu národních států, s tímto povýšením EU do role základní entity našich životů,“ napsal Klaus v předmluvě knihy.   

Prezident se v knize věnuje i problémům v eurozóně a situaci v Řecku, tvrdí ale, že ekonomické těžkosti zemí EU jsou jen špičkou ledovce a obvyklá kritika EU je pouze povrchní. Podstatou problémů v unii je podle něj chybný politický projekt dosavadní evropské integrace.