Stále více podnikatelů se domáhá odškodnění kvůli neoprávněným konkurzům

Praha – Soudy v Česku řeší desítky případů, kdy se podnikatelé domáhají odškodnění za své firmy zlikvidované v nezákonných konkurzech. Jak zjistila Česká televize, součet požadovaných částek se pohybuje v řádu stovek milionů korun. Ministerstvo spravedlnosti začalo práci konkurzních soudců v celém Česku více kontrolovat a v kontrolách chce pokračovat.

Jedním z prvních, kteří už odškodnění kvůli nezákonnému konkurzu dostali, je zemědělec Milan Macháček. Kvůli tomu, že se neoprávněně dostal až do vězení, obdržel 400 tisíc korun. Jenomže konkurz znamenal likvidaci jeho firmy, proto se Macháček s částkou nespokojil a teď po státu požaduje 50 milionů korun: „My jsme dali víc za právníky a rodina zůstala v sociální nouzi,“ zlobí se zemědělec. 

Další desítky milionů požaduje i Golf Ještěd – také konkurz na tuto firmu totiž soud nedávno pravomocně zrušil. Jak upozorňuje poškozený podnikatel Aleš Vébr, tak byl v rodinné firmě uložen veškerý rodinný majetek, proto teď prý trvají na jeho vrácení. Konkurz na Golf Ještěd řešil krajský soud v Ústí nad Labem, odpovědnost za nezákonně vyhlášený konkurz ale odmítá: „Rozhodl o tom zákonný soudce, takže já v této fázi o tom nemám žádné pochybnosti,“ uvedla místopředsedkyně soudu Iveta Hendrychová. 

Dosud byl kvůli konkurzům odsouzen jediný soudce, a to Jiří Berka z Ústí nad Labem. Za účast na zločinném spolčení dostal zatím nepravomocný trest devět let vězení a propadnutí veškerého majetku. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) pak nedávno kvůli podezření z manipulace při konkurzech dočasně zprostil funkce soudce Krajského soudu v Brně Jana Kozáka.