Německé nemocnice lákají české lékaře

Praha - Lékaři by od Nového roku nemuseli dostat přidáno. Ministerstvo zdravotnictví má totiž v záloze čtyři varianty úhradové vyhlášky a může se tak stát, že nemocnice nebudou mít od pojišťoven na navýšení platů peníze. Nezaměstnaní nebo nespokojení lékaři a zdravotní sestry přitom právě teď mají možnost najít si práci v Německu - V Praze se koná už třetí mezinárodní pracovní veletrh lékařství a zdraví.

Veleterh se koná v Česku již potřetí, lovci hlav mají největší zájem o gynekology, chirurgy a anesteziology. Němečtí zaměstnavatelé nabízejí mladým lékařů až sedmkrát vyšší nástupní plat než české nemocnice. „Naše klinika potřebuje na každém oddělení několik lékařů a v podstatě i všech stupňů vzdělání,“ demonstruje zájem nemocnic našeho západního souseda Martin Povejšil z kliniky Obergölzsch.

Lékaři letos dostali přidáno řádově mezi pěti až osmi tisíci korun měsíčně. OD ledna příštího roku ovšem měli lékaři slíbeno od ministerstva zdravotní dalších 6,25 % navíc. Pokud ovšem ministerstvo vydá třetí nebo čtvrtou variantu z připravované úhradové vyhlášky, nemocnice si nebudou moci navýšení platů dovolit.

V takovém případě plánují odbory protestní akci na únor roku 2012 tedy poté, co dorazí první výplaty. Mnohé další by mohl vývoj událostí motivovat k odchodu do Německa.