Praha nemá nárok na miliardovou pojistku za Průmyslový palác

Praha - Obvodní soud pro Prahu 6 dnes zamítl žalobu Prahy kvůli pojistnému za vyhořelý Průmyslový palác. Praha žádala 1,2 miliardy korun. Rozsudek je nepravomocný. Hlavní město se proti němu může odvolat.

Podle soudu se hlavnímu městu během pře nepodařilo prokázat, že je v rámci pojistného plnění oprávněnou osobou. „Jednak není uvedeno v pojistné smlouvě a podle názoru soudu to nevyplývá ani z ostatních doložených důkazů ani z všeobecných pojistných podmínek a ani z korespondence mezi hlavním městem Prahou a Inchebou,“ zdůvodnil verdikt soudce Aleš Nezdařil. Pojistná smlouva na Průmyslový palác totiž byla uzavřena mezi společností Incheba, která ho měla v době požáru pronajatý, a dvěma pojišťovnami.

Soudce Aleš Nezdařil: „Žalobce neprokázal, že je oprávněnou osobou, a neprokázal ani, že by byla nějaká oprávněná osoba v tomto případě vůbec určena.“


Náměstka pražského primátora Ivana Kabického (ODS) rozhodnutí soudu velmi překvapilo. „Domnívám se, že se nezabýval tím vlastním obsahem náhrady škody, ale zabýval se pouze titulní stránkou, kde je uvedeno, že tím pojistníkem byla Incheba,“ řekl ve Studiu ČT24. Praha ale ještě nedostala písemné stanovisko soudu, další kroky proto Kabický nechtěl předjímat.

„Každopádně si myslím, že budeme usilovat o odvolání,“ dodal s tím, že Obvodní soud pro Prahu 6 už před rokem Praze uznal první částku ve výši 181 milionů korun: „Jak je možné, že před rokem a půl jsme získali peníze a teď na ně nemáme právo.“ Magistrát se proto bojí i toho, že může o již získanou část pojistky přijít. „Pokud by bylo tohle rozhodnutí soudu konečné, tak to vypadá, že protože na titulním listě žaloby není uvedeno hlavní město Praha, ale společnost Incheba, Praha nemá nárok,“ uvedl Kabický.  

Projekt renovace Průmyslového paláce v Praze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Pojišťovny vyčíslily škodu na památce, kterou v říjnu 2008 poškodil požár, na 181 milionů korun. Pojistka byla zpočátku v soudní úschově, protože se Incheba nemohla s magistrátem dohodnout, kdo je jejím příjemcem. Nakonec ale Incheba souhlasila s vydáním pojistky magistrátu. Praha se ale s částkou nespokojila a v červnu 2009 kvůli tomu podala na pojišťovny žalobu. „Dnešní rozsudek potvrdil správnost našeho postupu při vyřizování pojistné události,“ řekla ČT tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Peníze z pojistného chce hlavní město použít na obnovu Průmyslového paláce. Historická budova bude dostavěna podle návrhu architekta Jakuba Ciglera a jeho studia Cigler Marani Architects a. s. Společnost připraví návrhy dostavby vyhořelého křídla, vybudování podchodu pod střední částí, ale i řešení okolí budovy. Stavět by se podle dřívějších vyjádření náměstka primátora Ivana Kabického mohlo začít na začátku roku 2014, cena se odhaduje na 1,6 miliardy.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové