Klaus napsal kvůli zadrženým Čechům do Zambie dopis

Praha – Prezident Václav Klaus napsal svému zambijskému protějšku dopis, ve kterém vyjádřil přesvědčení, že zadržení Češi neměli v úmyslu páchat trestný čin. Češi jsou v Zambii zadrženi kvůli údajné špionáži, jakékoliv obvinění ale odmítají. Klaus doufá, že celý případ bude urychleně a spravedlivě posouzen – on sám ho prý podrobně sleduje. Dnes se se zadrženými sešel český zmocněnec, který jim předal léky. Případ se prý v Zambii vyšetřuje, ale k soudu by vůbec nemuselo dojít.

„Jmenovaní se trestné činnosti měli dopustit tím, že fotografovali budovy a veřejně vystavené předměty, některé z nich náhodou v blízkosti vojenských nebo vládních objektů. Na základě podrobných informací, které jsou mi od počátku této nemilé události předkládány, si dovolím vyjádřit přesvědčení, že účelem jejich jednání nebyl úmysl spáchat trestný čin, ale že si chtěli na památku vyfotografovat cvičné letadlo vyrobené v naší zemi, které náhodou objevili vystavené na veřejném prostranství,“ stojí v Klausově dopise.   

O případ se dnes přímo v zambijském hlavním městě Lusaka zajímá Vladimír Galuška, kterého tam jako svého zvláštního zmocněnce poslal šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Galuška se setkal s několika vysokými úředníky a předal také Klausův dopis. Zmocněnec se sešel i se zadrženými Čechy, kterým předal preventivní léky - všichni jsou prý ale v dobré psychické i fyzické kondici.

Podle něj se případ v Zambii vyšetřuje - k soudnímu líčení, kde by hrozily vysoké tresty, prý ale možná nedojde. V takovém případě by se zadržení mohli vrátit domů. Celý případ je prý spíše nedorozumění, které by prý nemělo ovlivnit česko-zambijské vztahy. „Děláme všechno pro to, aby se případ vyřešil,“ dodal Galuška.  

Tři Češi jsou v Zambii, kam přijeli jako turisté, zadržováni od října. Byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Češi špionáž popírají. Hrozí jim dlouholeté vězení, záležitost řeší tamní soud. Příbuzní doufají, že všichni tři Češi budou do Vánoc už doma. Jinak prý ani svátky slavit nebudou.