Rozkol v ČSSD kvůli Hulinskému: Dienstbier žádá jeho vyloučení

Praha - Blesková proměna pražské koalice má dohru v ČSSD. Právě sociální demokracie z městské vlády vypadla a teď se sváří kvůli metropolitnímu šéfovi Petru Hulinskému. Část strany požaduje, aby post opustil. Místopředseda Jiří Dienstbier chce Hulinského rovnou vyloučit – mimo jiné kvůli neprůhledné účasti v soukromých firmách.

Otřesy na pražské radnici zasáhly nejvyšší patra sociální demokracie. Místopředseda Dienstbier chtěl pád Petra Hulinského už loni, a to kvůli vzniku koalice ČSSD a ODS. Teď proti němu vyrazil znovu. „Těžko můžeme věrohodně bojovat proti korupci a klientelismu, pokud je v čele pražské organizace člověk, který svých pozic dlouhodobě zneužívá,“ prohlásil Dienstbier. 

Podle Mladé fronty Dnes tekly peníze do soukromých firem patřících Hulinského blízkým. Sponzorské dary tam měly údajně proudit z městských podniků, ve kterých Hulinský sedí. Peníze přitom měly pomáhat handicapovaným. „Já si to vykládám jako cílenou snahu o diskreditaci mojí osoby a to je asi k tomu vše, co bych dodal,“ konstatoval Hulinský. O osudu Hulinského bude strana jednat příští týden na grémiu. „Nestačí jen ukázat prstem a říct, že je někdo špatný. Je třeba dát jasné důkazy,“ poznamenal Michal Hašek, statutární místopředseda strany.

Sociální demokraté mají zmizet i z firem s městskou účastí

Ztráta vlády na pražské radnici stranu oslabila. V klíčovém regionu zbyl sociální demokracii jediný starosta, a to v obvodu Praha 12. Bývalí radní museli kanceláře opustit doslova přes noc a spolu s nimi dostalo výpověď dalších padesát lidí. Úklidem kanceláří ale pád sociálních demokratů v Praze nekončí. Nová koalice chce současné zastupitele i bývalé radní odvolat i z firem s městskou účastí. 

Karel Březina
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Skončit by vedle Hulinského měli třeba Petr Dolínek nebo Antonín Weinert. „Je zcela logické, že dojde k obměnám těchto dozorčích rad,“ řekl Tomáš Hudeček z TOP 09. Jedinou dobrou zprávu si tak dnes vyslechl další už bývalý náměstek Karel Březina. Soud, který zkoumal jeho zatajenou účast ve zkrachovalých firmách, ho zatím nepravomocně obžaloby zbavil.

Video Rozhovor s Jiřím Dientsbierem a Stanislavem Křečkem
video

Rozhovor s Jiřím Dientsbierem a Stanislavem Křečkem