Heger chce prověřovat nové technologie ve zdravotnictví

Praha – Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce od nového roku regulovat vstup nových technologií do zdravotnictví. Všechny novinky by tak měla prověřovat speciální komise. Ta by rozhodovala i o tom, kolik a zda vůbec pojišťovna za moderní přístroje a léky zaplatí. U některých totiž cena podle ministerstva neodpovídá kvalitě.

Za poslední půlstoletí se díky pokroku v medicíně snížila úmrtnost v rozvinutých zemích o polovinu. Průměrná délka života se prodloužila o skoro pětadvacet let. Například šetrnější operace s pomocí jehly, takzvaná laparoskopie, se v Česku provádí už přes dvacet let. „Je to řada těch implantabilních prostředků, které se vkládají do lidí. Některé z nich slibovaly, že výrazně zlepší kvalitu života, a vlastně se tak nestalo,“ podotkl poradce ministra Pavel Vepřek zdravotnictví.

Komise teď bude rozhodovat o tom, jestli cena odpovídá kvalitě. Někdy lékaři vyzkouší i dražší technologie, třeba u padesáti pacientů. Podobně se postupuje třeba u nového nano-nože, který pomáhá odstranit nádory na těžko přístupných místech. „Povedlo se nám ošetřit ložisko, kde bychom to normálně nedokázali žádnou jinou modalitou. Ať už chirurgicky, nebo nějakou jinou metodou,“ vysvětlil lékař Zdeněk Otava.

Pacientka Eva Hlaváčová operaci absolvovala. Lékaři jí zachránili ledvinu a nemusí chodit na dialýzu. Pokrok v medicíně ale neznamená jenom nové přístroje, dopředu jde i modernizace už zaběhnutých technologií. Velký pokrok zaznamenaly i CT přístroje, které umožňují přesně zobrazit všechny orgány v těle. Právě vlastnosti přístrojů budou v novém hodnocení hrát taky roli. Rozhodnou třeba o tom, jestli se zařadí do nadstandardu, nebo celé vyšetření zaplatí pojišťovna.