Dobeš vyhodil 228 úředníků a ušetřil 487 milionů

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) letos propustil 228 úředníků. Spolu s rušením úřadů tak na byrokracii ušetřil 487 milionů korun. Řekl to dnes na tiskové konferenci, kde rekapituloval plnění programového prohlášení vlády, které má do Vánoc předložit premiérovi. Ze zhruba 30 bodů zatím podle svých slov „nesáhl“ zhruba na tři. Jde například o podporu školních psychologů nebo podporu bakalářského studia. V ostatních oblastech ale svůj úřad pochválil, vyjmenoval mimo jiné spuštění státních maturit nebo zvýšení platu učitelů. Z odborných kruhů se ale na Dobeše valí vlna kritiky.

Dobeš letos vyhodil 12,8 procenta zaměstnanců ministerstva, pod jeho vedením skončilo také pět ústavů. Jednalo se třeba o Výzkumný ústav pedagogický, Ústav pro informace ve vzdělávání a Institut pedagogicko-psychologického poradenství. Na byrokracii tak prý ušetřil téměř půl miliardy.

V souladu s programovým prohlášením se také letos a v příštím roce zvyšují platy pedagogů. V oblasti regionálního školství ministr zmínil kromě maturit i přípravu plošného testování na základních školách a legislativní změny snižující byrokracii. Právě plošné testování přitom ostře odmítli někteří kantoři, pod výzvu proti testům se dosud podepsalo téměř 1 600 lidí.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Josef Dobeš: „Mně je vytýkáno, že dělám nějak chaoticky, jednou tam, jednou tam. Ne, držím se bodů programového prohlášení vlády, a ty naplňuji.“


Některé plány se ale proti programovému prohlášení vlády změnily. Původně měl například absolvent vysoké školy začít splácet půjčku na studium až při dosažení nadprůměrného platu, nyní by to mělo být při dvojnásobku minimální mzdy. Co se týká vysokého školství, do konce roku mají jít na vládu dva reformní zákony, které počítají mimo jiné se zavedením školného. Univerzity jsou také od letoška financovány s větším ohledem na kvalitu, nejen na počet studentů. Akademická obec se ale už nyní staví k návrhům zákonů s výhradami, zavedení školného Rada vysokých škol úplně odmítla.

Ministr ale upozornil i na to, že navzdory klesajícím rozpočtům nesnižuje peníze na vědu a výzkum. „Jednáme o zařazení Prahy do možnosti čerpat evropské programy,“ uvedl s tím, že za jeho šéfování bylo Evropskou komisí schváleno vybudování šesti obřích vědeckých center. Dobeš dále zmínil přípravu zákonů o financování sportu a o dobrovolnictví.