Mečl odvolal úředníky kvůli MUS, znovu se bude zabývat kauzou české pivo

Praha – Šéfku odboru závažné hospodářské trestné činnosti Marcelu Kratochvílovou a další úředníky odvolal vrchní státní zástupce v Praze Stanislav Mečl kvůli kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Píší to Hospodářské noviny (HN) v dnešním vydání. Důvodem personálních změn byl podle Mečla laxní přístup úředníků.

Mečl obdržel analýzu toho, zda zastupitelství nepochybilo v případě MUS. Vyšetřování Mostecké uhelné a především komunikace se švýcarskými úřady spadaly právě pod odvolanou Kratochvílovou. „Nese svůj díl odpovědnosti za průběh vyřizování právní pomoci. Postup měl být mnohem pružnější a efektivnější,“ řekl deníku Mečl.

Již před dvěma týdny sesadil z funkcí také zástupce Kratochvílové Ladislava Letka, opět s odkazem na laxní průběh vyřizování právní pomoci. Švýcarsko totiž rok a půl bezúspěšně naléhalo, ať se Češi připojí jako poškození do trestního řízení. Navíc Švýcaři poskytli spis, který shromáždili. Ten však ležel na vrchním státním zastupitelství téměř rok.

Kratochvílovou vystřídá Soňa Bělohlávková, která měla dřív na starosti třeba případy vytunelovaných fondů Trend a Mercia. Mečl ji již před týdnem pověřil koordinací kauzy MUS. „Bude dál vedoucí týmu Mostecká uhelná a bude mít nad ním supervizi,“ dodal Mečl. Podle něj tento tým posílí dnes další žalobce. Kromě toho se státní zástupci tento týden znovu setkají se speciálním týmem policistů, který případ vyšetřuje.

Mečl odvolal i dalšího vysokého úředníka, tentokrát však již ne v souvislosti s MUS. Vedoucího trestního odboru Vladimíra Josefyho střídá Petra Pavlánová, která má na starosti případy uprchlého Radovana Krejčíře či úspěšnou obžalobu bývalé manažerky České konsolidační agentury Radky Kafkové, před měsícem odsouzené za korupci. „Nebyl jsem spokojen s tím, jak vykonával dohled nad krajskými zastupitelstvími,“ uvedl Mečl na adresu Josefyho. Další personální změny by už ale neměly být tak razantní, řekl vrchní státní zástupce HN.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Mečl bude také řešit stížnost na Letka v kauze české pivo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman čerstvě změnil názor na starou stížnost proti konci případu české pivo. Konkrétně vyvedení miliardových akcií českých pivovarů z krachující banky IPB. V létě roku 2009 zastavil šetření právě žalobce pražského vrchního zastupitelství Ladislav Letko. Stížnost na jeho postup ale tehdejší nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká odmítla. Zeman třicetistránkovou složku znovu otevřel a odeslal ji Mečlovi k prozkoumání.

Na postup státního zástupce si stěžovala ČSOB. Ta totiž IPB po krachu převzala a za chybějící akcie pivovarů požadovala odškodnění 24 miliard. Proto ČSOB vadilo, že žalobce po 9 letech vyšetřování zastavil stíhání 11 manažerů, aniž došlo k soudu. „Podání bylo vyhodnoceno jako stížnost na chování státního zástupce, a pokud tomu tak bude, tak se touto věcí budu v tomto smyslu také zabývat,“ řekl pro ČT Mečl.