Věci veřejné chtějí odvolat šéfa VZP i předsedu správní rady

Praha – Věci veřejné podají trestní oznámení na členy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), kteří využili svého vlivu k prosazení projektu IZIP a zároveň byli akcionáři nebo společníky projektu. Na brífinku to uvedl předseda VV Radek John. Předsednictvo zároveň uložilo svým členům správní rady VZP, aby navrhli odvolání předsedy správní rady Marka Šnajdra (ODS) i ředitele pojišťovny Pavla Horáka.

Člen rady za VV Michal Babák uvedl, že jeho strana počítá nejen s podporou sociálních demokratů, ale i komunistů. Nedokázal ale odhadnout, zda by jejich podpora k odvolání Šnajdra a Horáka stačila. VV podle něj budou ještě přesvědčovat členy rady za TOP 09. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath na odpoledním brífinku potvrdil, že zástupci sociální demokracie v radě návrh podpoří.

Trestní oznámení má podat místopředseda VV pro boj s korupcí Tomáš Jarolím. Podle Johna bude oznámení mířit i na případné další osoby zodpovědné za současný stav projektu IZIP. O jaké lidi se bude jednat, dnes Jarolím odmítl říci s tím, že jejich jména případně zveřejní po podání trestního oznámení na konci příštího týdne. 

Rath na tiskové konferenci podotkl, že zástupci VV ve správní radě pro nákup akcií IZIPu hlasovali a teď strana vydává silná prohlášení. IZIP označil za nesmyslný a předražený projekt, který ničemu neprospěje. Jako ministr zdravotnictví prý s IZIPem vypověděl smlouvu a zastavil mu všechny platby. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ale později výpověď stáhl a platby obnovil. Projekt od té doby získal dalších 1,5 miliardy korun, za což podle Ratha nese odpovědnost Tomáš Julínek a Marek Šnajdr.

Všeobecná zdravotní pojišťovna nakoupila 46 procent akcií, dohromady tak má 51 procent, zbylých 49 procent má neznámá švýcarská firma eHI eHealth International, na niž své akcie převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři. Oba politici byli před lety ve sněmovním zdravotním výboru, který o projektu tehdy rozhodoval. Cabrnoch byl i členem správní rady VZP. 

IZIP podle Johna hospodaří výlučně s penězi daňových poplatníků, neboť jejím jediným klientem je VZP. „Ze společnosti jsou systematicky vyváděny finanční prostředky formou nákupu služeb,“ uvedl John. Peníze podle něj míří ke spřízněným osobám.