Hulinský podle Dientsbiera nemůže před grémiem strany obstát

Praha – Zastupitel hlavního města a místopředseda ČSSD Jiří Dientsbier považuje obvinění šéfa pražské sekce strany Petra Hulinského ze skrytého převodu peněz za natolik závažné, že osobně nevěří v jakékoliv jeho očišťující argumenty. Případ údajného zneužití financí pro handikepované děti ve prospěch firem napojených na Hulinského má v pátek řešit vedení strany. Podle Dientsbiera je téměř vyloučené, aby Hulinský předstoupil před grémium s přesvědčivým vysvětlením svého počínání.

Provinění předsedy pražské organizace Hulinského zatím není dokázáno. Kvůli podezření z podvodů a porušení povinností při správě cizího majetku dosud padlo pouze trestní oznámení ze strany protikorupčního fondu. Hulinský měl údajně skrze společnost Spastic handicap přesměrovávat finanční dary spastikům, tj. lidem s ochrnutým svalstvem, do firem spřízněných podnikatelů.

„Ta kauza se týká financí, které šly ze strany města a firem, kde má město podíl, ve prospěch (…) Spastic handicap a dále zřejmě tekly do firem, které se tvářily jako marketingoví partneři tohoto sdružení a kde je zjevná vazba na Petra Hulinského,“ komentoval Dientsbier. Moc šancí pro obhajobu svému pražskému nadřízenému přitom nedává. „Já považuji takovou věc za těžko přijatelnou pro jakéhokoliv politika, natož pro politika sociální demokracie. Petr Hulinský je na to páteční jednání pozván a měl by tam tu kauzu vysvětlit, případně vyvrátit ta podezření. Já si moc neumím představit ty argumenty, s kterými by mohl přijít, aby měly relevanci,“ uvedl.

Právě Dientsbiera v roce 2010 pražská ČSSD nasadila jako kandidáta na křeslo pražského primátora. Paradoxně právě Dientsbier jako volební lídr během povolebního vyjednávání ostře zavrhoval možnost vládnout na magistrátu společně s ODS. Po uzavření smlouvy mezi hlavními rivaly proto jako jediný člen klubu odmítl podepsat koaliční smlouvu s tím, že sociální demokracie před volbami takovou možnost zavrhovala. Tehdy také začal veřejně kritizovat Hulinského.

Jiří Dientsbier:

„V řadách pražské ČSSD je celá plejáda názorů, nicméně bude zcela nepochybně nutné vést debatu o odpovědnosti za koalici, která tady dosud byla. Navzdory našim předvolebním slibům si ji zejména Petr Hulinský v podstatě vymodlil a po roce skončila tak, že jeho vysněný koaliční partner ho vykopl poměrně drsným způsobem. Myslím, že se na tom potvrdilo, že to rozhodnutí před rokem jít do této koalice bylo od začátku špatné.“


Hulinský v reakci na kritiku z posledních dnů vyzval Dientsbiera, aby osobními útoky nesnižoval pozici pražské ČSSD. „Naše dlouhodobé spory v Praze by se neměly dostávat do osobních mediálních útoků, které poškozují ČSSD. Politická situace v Praze je velmi složitá a vyžaduje plné týmové nasazení,“ vzkázal před několika dny přes média.

Právě v „krizovém stavu“ pražské ČSSD a jejím přechodu do magistrátní opozice však Dientsbier vidí podmínky pro zlepšení. „Nejsme v dokonalém stavu, ale možná je to výzva trochu pražskou ČSSD obrodit a posílit tak, aby byla připravená na další volby,“ komentoval.