Pendolina budou mít wi-fi, léta slibů vcházejí v realitu

Praha – Elektrické jednotky Českých drah s naklápěcí skříní Pendolino budou od příštího roku nabízet připojení k internetu. Dráhy, které o zprovoznění wi-fi ve svých soupravách hovořily od začátku jejich provozu, konečně vybraly dodavatele technologie, cestující by se měli připojit v prvním Pendolinu už v zimě, ve zbylých šesti bude signál k dispozici do léta. Oproti západoevropskému standardu – ale stejně jako ve vlacích českého Regiojetu – bude připojení k internetu v Pendolinu zdarma.

Opakovače signálu dosadí společnost Simak Technik ČR, kterou dráhy vybraly v jednacím řízení, do sedmi jednotek Pendolino postupně během jejich plánovaných servisních odstávek. V prvním vlaku tak bude možné připojit se k internetu už v zimě, v dalších na jaře a v posledním až v létě.

Ještě dříve než cestující v Pendolinu připojí své počítače k internetu, budou je moci i ve druhé třídě zapojit do zásuvky. Ty donedávna byly výsadou první třídy, letos je však ČD začaly dosazovat i do vozů druhé třídy. Nyní jsou k dispozici cestujícím ve čtyřech ze sedmi souprav, do zbylých tří je technici dodají před koncem roku.

Dosazením zásuvek se Pendolina se zpožděním dostanou na úroveň klasických vozů, které jezdí na spojích vyšší kvality a zásuvky většinou už mají. Naopak s připojením k internetu bude Pendolino mezi vlaky Českých drah první. Dopravce však oznámil, že budou-li s wi-fi v Pendolinu dobré zkušenosti, nechá je postupně dosadit do dalších 400 vagonů, které využívá v dálkové dopravě.