AIDS - léčba snižuje riziko nákazy a umožňuje pacientům kvalitní život

Praha - Infekci virem HIV sice nelze vyléčit, nicméně dnešní terapeutické možnosti dovolují významně omezit dopad infekce na zdravotní stav nakažených, snížit nemocnost, zlepšit kvalitu života a prodloužit délku života. Právě díky úspěšné léčbě nemocných AIDS v Česku přibývá pomaleji. „Léčba snižuje riziko nákazy. Daleko méně lidí umírá na AIDS, daleko méně lidí dostane AIDS, ale šance, že potkáte někoho HIV pozitivního, je třikrát větší než před deseti lety,“ řekla pro ČT24 Džamila Stehlíková ze Státního zdravotního ústavu. Základem efektivní péče je kombinovaná terapie, spočívající v aplikaci kombinace léků a vycházející z pravidelně získávaných anamnestických a laboratorních údajů o pacientovi a viru.

Kombinovaná terapie - původní název HAART (highly active antiretroviral therapy) - se používá od poloviny 90. let. Jejím smyslem je podávat kombinaci obvykle tří léků, z nichž každý působí proti HIV poněkud jiným způsobem. „Lidsky řečeno, pokud se virus vyhne jednomu z léků, dostane ho ten druhý, případně třetí, pokud se již vyhnul oběma,“ popsal pro portál ČT24 účinky kombinované léčby předseda České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) Ivo Procházka s tím, že něco také zvládne náš organismus. Hlavní problém - vedle ceny - této léčby je, že se musí pečlivě dodržovat režim, právě proto, aby se snížilo riziko vzniku resistence, která stále hrozí. Největší problém představují pozdní diagnózy a pak nespolupracující pacienti, kteří nedodržují režim léčby, například kvůli užívání alkoholu či drog. 

MUDr. Ivo Procházka (ČSAP)

„Současné kombinovaná léčba je účinná, nevyvolává tak často resistenci a je více kombinací. Proto můžeme předpokládat, že lidé, kteří o své HIV infekci vědí - je tedy zjištěna včas, mají šanci na poměrně dlouhý a kvalitní život. Některé studie odhadují zkrácení průměrné délky života v důsledku HIV infekce přibližně o pět let.“Léčba používaná kolem roku 1990 byla tzv. monoterapie, tedy jen jeden lék, často třeba azidothymidin. V průměru za rok se rozvinula resistence, což znamená, že virus se naučil bránit, a léčba tak přestala účinkovat. „Dalších možností mnoho nebylo, a pokud se nějaké léky objevily, tak to bylo podobné, proto se začalo diskutovat, zda taková léčba má vůbec smysl,“ konstatoval Procházka. 

Chybí osvěta, lidé se přestali bát

Zdravotní péče se uskutečňuje v AIDS centrech ve spolupráci se specialisty různých oborů. Ambulantní péče je organizována formou zdravotních prohlídek zahrnujících klinické vyšetření a laboratorní testy. Letos se lékaři dozvěděli o 127 nových případech nakažených osob, což je o 20 méně než loni za stejné období. Jedním z důvodů, proč se čísla zlepšují, ale může být i nezájem Čechů o testování na HIV. Odborníci odhadují, že známe pouze polovinu případů, a shodují se na tom, že chybí osvěta. „V poslední době totiž klesl strach z nemoci, a to hlavně díky účinné léčbě. Sexuální chování se za posledních 20 let nezměnilo – pouze třetina mužů majících sex s mužem používá kondom a stále je vysoká hladina promiskuity,“ dodala Stehlíková. 

V Česku dvě třetiny HIV pozitivních osob dostává antiretrovirovou léčbu.

Džamila Stehlíková: „Nikoli změna chování k zodpovědnějšímu, ale léčba vede ke snížení případu nákazy. Tím, že se člověk nakažený virem HIV léčí, je méně nakažlivý pro své okolí, proto klesá i počet nakažených lidí virem HIV. Poslední výzkumy dokonce ukazují, že riziko nákazy v páru, kdy jeden partner je HIV pozitivní a léčí se a druhý nikoli, klesá až o 90 procent.“

Od roku 1986, kdy se nemoc u nás sleduje bylo odhaleno přes 1600 nemocných, na aids zemřelo 176 z nich.AIDS už známe 30 let

Když byl v roce 1981 „syndrom získané imunitní nedostatečnosti“ poprvé rozpoznán a popsán v odborné literatuře, nikdo nepředpokládal, že během několika let dojde ke katastrofě, která postihne miliony mužů, žen a dětí, a že nebude zdaleka jen problémem týkajícím se zdravotnictví, ale zasáhne téměř do všech oblastí lidské činnosti. 

Postupným zkoumáním všech dostupných údajů se zjistilo, že HIV se mezi lidskou populací šíří třemi základními způsoby: přenos při pohlavním styku, přenos krevní cestou - tyto dva způsoby přenosu jsou rovněž nejčastější, poslední třetí způsob - vertikální přenos viru HIV - znamená, že infikovaná matka může nakazit dítě. 

V současné době se vědci zaměřují kromě vývoje účinné léčebné látky zejména na vývoj vakcíny. Ta by měla plnit účel preventivní i léčebný. Důvod, proč se vakcína považuje za ideální, je ten, že by neničila přímo infekci, jako je tomu například u antibiotik, ale předem by posílila imunitní systém člověka před HIV. Vývoj této vakcíny je bohužel komplikován velkou mutagenitou viru. Proto je v současné době stále nejefektivnější a nejsnadněji proveditelná zejména prevence onemocnění, na kterou se také stále zaměřuje mnoho organizací a národů. 

A co Fredy Merkury?

MUDr. Ivo Procházka: „A kdyby to býval stihl, tak Freddy Mecrury mohl ještě dnes zpívat. Pozitivní je asi od přelomu století i Andy Bell z Erasure a myslím, že žádné projevy choroby nemá.“


 

Video Reportáž Barbory Halbgebauerové
video

Reportáž Barbory Halbgebauerové

Reportáž Barbory Halbgebauerové

Z 16:30, 30.11.2011

Reportáž Evy Davidové

Rozhovor s Džamilou Stehlíkovou