O svého šéfa přijde i pražská ODS - Šťastný rezignoval

Praha - Boris Šťastný končí ve funkci předsedy pražské ODS. Na funkci rezignoval na dnešním jednání představitelů pražské ODS s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Pražskou politikou hýbou změny poté, co primátor Bohuslav Svoboda uzavřel překvapivě koalici s TOP 09. Vývoj smetl i předsedu pražské ČSSD Petra Hulinského, skončit by měl příští týden. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) Šťastnému za jeho rezignaci poděkoval a označil ji za státnické gesto. Novinářům pak řekl, že by nominaci na předsedu pražské ODS přijal. 

Šťastný skončí ve funkci 30. ledna, na tento den svolal regionální sněm, který by měl zvolit nové vedení. Rovněž Nečas Šťastného krok ocenil a zdůraznil, že s ním počítá v celostátní politice jako stranickým odborníkem na zdravotnictví. Poslanec Šťastný je předsedou sněmovního zdravotnického výboru.

Šťastný uvedl, že jeho role v komunální politice byla jen dočasná a skončila. Odejít se prý rozhodl po „zralé úvaze, která v něm dřímala již drahnou dobu a bohatých diskusích s premiérem Nečasem“. Podle vzájemné dohody se prý Šťastný měl vrátit naplno do parlamentní politiky „hned, jak to bude možné“. Funkce ho prý v poslední době zatěžovala a stavěla v médiích do nepříznivého světla. Stejně jako Svoboda tvrdí, že pražská ODS je nyní jednotná. Do 30. ledna se podle něj odehrají v oblastní organizaci sněmy, které nominují kandidáty na předsedu pražské organizace.

„Rozhodl jsem se rezignovat po více než roce a půl intenzivní práce. Podařilo se nám dosáhnout dvou koalic v Praze a zachovat post pražského primátora, vyčistit Prahu 1 a Prahu 5, proto jsem se rozhodl, že se vrátím zpět, odkud jsem přišel, tedy na full time do parlamentní politiky.“


Šťastný na počátku minulého týdne překvapivě vypověděl smlouvu se sociální demokracií. Novou koalici neočekávaně rychle uzavřel Svoboda bez jeho vědomí ve čtvrtek ráno. Šťastný se způsobem podepsání smlouvy nesouhlasil, nakonec se k ní ale připojil. „Já jsem minulé pondělí jasně navrhl ukončení koalice s ČSSD a zahájení jednání s TOP 09. Z toho výsledku jsem spokojen, já jsem dosáhl toho, čeho jsem chtěl. Myslím, že to je správná chvíle odejít zpět do celostátní politiky,“ dodal Šťastný.

Od podepsání novéí koalice Svoboda posiluje své pozice. V úterý skončil předseda klubu pražských zastupitelů za ODS Rudolf Blažek, ještě předtím rada odvolala z dozorčí rady dopravního podniku politiky, kteří podporovali předchozí vedení metropole. Skončil také generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Očekávají se i další změny ve vedení městských firem.

Grémium sociálních demokratů dnes doporučilo Petru Hulinskému, aby rezignoval na funkci předsedy pražské ČSSD. Učinit by tak pravděpodobně měl příští týden.

Boris Šťastný (1970) – vystudoval 1. LF UK, od roku 2006 je členem Poslanecké sněmovny, od roku 2002 členem zastupitelstva Prahy10 a od roku 2010 členem zastupitelstva hlavního města Prahy. Členem ODS je od roku 1998, předsedou regionální sdružení ODS Praha byl od června 2010.

Před vstupem do sněmovny podnikal v oblasti dovozu sportovního zboží.  Je členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Média ho označují za přítele prezidenta Václava Klause; v letech 2003 až 2006 byl Klausovým poradcem pro zdravotnictví; mluvilo se o něm rovněž jako o možném nástupci někdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. V minulosti vzbudil pozornost návrhem na zrušení povinného členství v lékařské komoře nebo svým vstřícným postojem k legalizaci eutanazie. Je znám jako dlouholetý bojovník proti kouření. Letos v srpnu podpořil pražský pochod homosexuálů, který vyvolal kritické reakce mimo jiné i ze strany prezidenta a jeho spolupracovníků. 


Video Boris Šťastný a Karel Březina v Událostech, komentářích
video

Boris Šťastný a Karel Březina v Událostech, komentářích

Boris Šťastný a Karel Březina v Událostech, komentářích

UK: 2.12.2011

Vstup a reportáž Lukáše Dolanského