Padělané léky by se přes celní kontrolu do Česka dostat neměly

Praha - Na evropském trhu přibývá nelegálních a falešných léků. V roce 2005 do kolonky padělky a nepovolené patřil asi jeden přípravek ze sta, nyní ale už každý desátý, a na internetu je poměr jedna ku jedné. Do unie se podobné preparáty nejčastěji dostávají po moři, kde je obtížné uhlídat všechny zásilky. Nejčastěji se hovoří o třech skupinách nelegálních léků: přípravky na potenci, hubnutí a anabolické steroidy.

Všechny tři skupiny mají jedno společné: Pokud má člověk smůlu, můžou způsobit třeba poškození srdce a jater, ale i smrt. Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka byly zaznamenány i případy úmrtí po podání injekčního testosteronu. Zatím se ale nejedná o případy v Česku, ale v zahraničí, konkrétně v Evropské unii. Existují i případy, že léky nemají žádný efekt, žádnou účinnou látku. „Jen utratíte peníze za nic, ale to je ten nejlepší scénář,“ tvrdí Olexandr Poliščuk ze Světové zdravotnická organizace. 

Podle odhadů je každý desátý lék na evropském trhu buď nelegální, nebo se tváří jako originální pravý lék, ale je to padělek. Nejčastěji se nekvalitní léky vyrábějí v Číně a Indii. Přímou cestou by se ale do Česka dostat neměly. Zásilky ze třetích zemí se pečlivě kontrolují. Pokud balíček obsahuje léky, musí ho pošta ve spolupráci s celníky ihned otevřít. Léky pak putují do Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který jen loni prověřil přes 600 léků. Přímým zásilkám se zamezit daří, problémy jsou ale u přesunů bez celních kontrol v rámci Evropské unie. 

Česká republika je podle Martina Beneše, ředitele Státního zdravotního ústavu, stejně náchylná k výskytu i užití padělků jako jiné země. V Česku se rovněž objevily nelegální továrny, například na Zlínsku, kde policisté zadrželi organizovaný gang, který vyráběl padělky anabolických steroidů a také pilulky na léčbu poruchy erekce.