Odpady třídí sedm z deseti Čechů

Praha - Česko je evropskou jedničkou v třídění plastů. Statistiky navíc ukazují, že se stále zvyšuje počet domácností, které odpad třídí. Dnes je to zhruba 70 procent lidí – převážně mladých, každý tak ke kontejnerům s tříděným odpadem ročně odnese přes 36 kilogramů. K tomu pomáhá i více kontejnerů v ulicích, zatímco před deseti lety museli Češi k popelnicím s tříděným odpadem ujít skoro 200 metrů, dnes je to o polovinu méně.

Nejdál je v třídění odpadů hlavní město, kde jsou speciální kontejnery v některých oblastech v každé ulici. Hlavní město se ale do statistik podle krajů nepočítá, nejvíce odpadů tak vytřídí obyvatelé Plzeňského kraje, na druhém místě je potom kraj Olomoucký. Naopak nejhorším krajem byl donedávna kraj Moravskoslezský, postupem času se tam ale situace zlepšila, a tak si kraj v aktuálních statistikách o čtyři místa polepšil. 

V souvislosti s tříděním odpadů dnes získalo Znojmo od Jihomoravského kraje zvláštní cenu, místní totiž každoročně vytřídí 50 kilogramů odpadu na osobu. Sběrných míst je ve měste přes sto a další přibývají. Už dnes mají lidé na mnoha místech ve Znojmě možnost zbavit se drobných elektrospotřebičů a od příštího roku jim přibudou i kontejnery na bioodpad.

Video Reportáž Evy Davidové a Štěpánky Martanové
video

Reportáž Evy Davidové a Štěpánky Martanové