Vrchní zástupce Mečl vyzval svého náměstka k rezignaci

Praha - Pražský vrchní státní zástupce Stanislav Mečl vyzval k rezignaci svého náměstka Libora Grygárka. Důvodem je komunikace s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem, o které informovala Česká televize v souvislosti s prověřováním úniků v kauze Pandur. Mečl zjistil, že v době, kdy měl jeho náměstek na starosti úsek trestního řízení, mělo vrchní státní zastupitelství (VSZ) pět případů, které se vztahovaly k vlivnému podnikateli. Grygárek dnes uvedl, že kvůli úniku výpisu svých hovorů podá trestní oznámení, k celé věci se prý ale vyjádří až zítra.

Mečl provedl „šetření k možné personální provázanosti mezi panem náměstkem Liborem Grygárkem a panem Romanem Janouškem“ kvůli reportáži České televize, která se týkala úniku informací v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur. V reportáži mimo jiné zaznělo, že má ČT k dispozici výpis Grygárkových telefonních hovorů, z nějž vyplývá, že náměstek psal Janouškovi zprávy. 

„Já to zmiňuji z toho důvodu, že mimo jiné i po této stopě a po tomto člověku policie stoprocentně jde, respektive zjišťuje, jestli nemůže stát za vynesením oněch informací,“ uvedla ČT. Grygárek na to v televizi reagoval tím, že pokud někdo disponuje výpisem jeho hovorů, je to důkaz o spáchání trestného činu, a proto podá trestní oznámení. Podle serveru Českápozice.cz se Grygárek s Janouškem setkali například v červenci v Karlových Varech u příležitosti filmového festivalu. 

Do médií unikla výpověď rakouského manažera

Mladá fronta Dnes v květnu zveřejnila výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který uvedl, že si přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu. Tehdejší pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula i Nejvyšší státní zastupitelství už dříve vyloučili, že by informace unikla z jejich úřadu. Rampula také řekl, že do styku se spisem mohli přijít dva žalobci z jeho úřadu a jeden z NSZ.   

Podle týdeníku Respekt vyvolalo zveřejnění Szücsova jména v médiích zděšení rakouských policejních a justičních institucí. Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem. Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat. 

Vyšetřováním úniků informací v kauze Pandur bylo pověřeno Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Informace o postupu prověřování měly být zveřejněny začátkem prosince, další informace by se však podle žalobce Rostislava Bajgera měly objevit až koncem prosince, uvedla ČT.   

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině loňského července. O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.