Moťovský stále není prohlášen za mrtvého, soud odročen

Praha - Pražský městský soud dnes kvůli doplnění dokazování odročil jednání o prohlášení zmizelého podnikatele Jana Moťovského za mrtvého. Podnikatel zmizel v srpnu 2008 ve francouzském Nice, kam odletěl na obchodní schůzku. Soud chce dokazování doplnit o zprávu francouzských úřadů, které zmizení vyšetřovaly. O prohlášení Moťovského v květnu nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 5, podle kterého se neprokázalo, že je muž na živu. Proti rozhodnutí se však odvolal otec pohřešovaného.

Podle jeho právního zástupce Václava Marka se otec Jan velmi těžko smiřuje se ztrátou syna. „Zejména v situaci, kdy o to prohlášení usiluje žena (manželka zmizelého podnikatele Kateřina, která podala návrh na prohlášení za mrtvého), kterou podezřívá, že možná, zdůrazňuji možná, za tím zmizením a možnou smrtí stojí,“ uvedl po jednání. Podle Marka chybí k definitivnímu rozhodnutí o prohlášení Moťovského za mrtvého především jakýkoli důkaz smrti. „Není zřejmé, zda se stal obětí trestného činu či někde nežije pod skrytou identitou,“ prohlásil právník. 

Moťovský se do povědomí české veřejnosti dostal před několika lety, když v Jevanech nedaleko Prahy otevřel muzeum Karla Gotta, takzvaný Gottland. Podnikatel také těsně před svým zmizením odkoupil soutěž krásy Miss ČR od jejího dlouholetého šéfa a zakladatele Miloslava Zapletala, kterou však později jeho žena Kateřina kvůli umoření vysokých dluhů prodala.

Muž odletěl z pražské Ruzyně první srpnovou neděli 2008 na pracovní schůzku do Nice. Příjezd do Francie ještě rodině potvrdil SMS zprávou. Do hotelu však nedorazil a zpátky do Česka se také nevrátil. Naposledy byl údajně viděn 3. srpna u jednoho z luxusních hotelů v Nice. Pátrání po něm francouzská policie vyhlásila o pět dní později. Jeho telefon byl v té době již vypnutý.

V průběhu řízení u obvodního soudu se objevila informace, že muž žije na jednom z ostrovů v Karibiku pod skrytou identitou. Podle soudu se to však neprokázalo. Česká policie kauzu zmizelého podnikatele v únoru 2009 odložila.

Správy majetku se po nezvěstném manželovi ujala jeho žena Kateřina, které v květnu 2006 na dovolené ve Španělsku vystavil plnou moc. Podle bratra zmizelého muže Romana ale žádná z firem, které jeho žena spravovala, již neexistuje. O Moťovskou se v této souvislosti zajímá také policie.