Poslance ČSSD nyní povede Tejc

Praha – Novým předsedou poslanců ČSSD se dnes stal dosavadní místopředseda klubu Jeroným Tejc. Ve funkci vystřídal šéfa strany Bohuslava Sobotku, který už dříve ohlásil rezignaci. Tejc podle informací ČTK získal ve volbě 48 hlasů, tři členové frakce byli proti. Tejc, který patří k pomyslnému Sobotkovu křídlu, měl nominace od předsedy ČSSD i od prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška, s nímž se Sobotka o funkci v čele strany loni utkal. Podle dostupných informací byl jediným kandidátem.

Sobotka své rozhodnutí opustit funkci v čele klubu zdůvodnil tím, že už nechce oba posty spojovat. Příští rok, kdy budou senátní a krajské volby, se chce soustředit na podporu sociálnědemokratických kandidátů.

Šéfy klubů už vyměnily v tomto volebním období ODS a Věci veřejné. V ODS nahradil Zbyněk Stanjura Petra Tluchoře, ve VV Vít Bárta Kristýnu Kočí.

Jeroným Tejc (1977) vystudoval práva na MU v Brně, od roku 2006 je poslancem, dále je předsedou mandátového a imunitního výboru, členem organizačního výboru, ústavně-právního výboru a výboru pro obranu a bezpečnost.

Působil jako poslanecký asistent, advokátní koncipient a od roku 2005 je advokátem specializujícím se na obchodní, občanské a trestní právo. V letech 2002 až 2006 byl členem městského zastupitelstva v Brně. Do ČSSD vstoupil v roce 1997.


Poslanci dnes také rozdělili branný a bezpečnostní výbor na dva, jak tomu bylo v minulém období. Opozice koaličním poslancům připomínala, že výbory spojila kvůli úsporám. Poslanci také zřídili stálou komisi pro kontrolu nové Generální inspekce bezpečnostních sborů, která zahájí činnost od ledna.

Branný a bezpečnostní výbor nyní vede sociální demokrat František Bublan, v čele bezpečnostního výboru údajně stane předseda Věcí veřejných, exministr vnitra Radek John. Předsedou branného výboru by mohl prý být jeho nynější místopředseda Jan Vidím (ODS). Bublan by pak podle neoficiálních informací vedl novou komisi.

Opoziční ČSSD ale chce, aby Bublan zůstal v čele bezpečnostního výboru. O obsazení vedoucího místa v branném výboru je prý ochotna jednat. Na tiskové konferenci to řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc se ve středu sejde s šéfy klubů ostatních parlamentních stran, aby projednali další postup. „Nelze čekat, že ČSSD se bez boje vzdá výboru, který má kontrolovat ministerstvo vnitra,“ uvedl Tejc.