Barták odmítl obvinění z korupce

Praha – Bývalý ministr obrany Martin Barták odmítl obvinění z korupce v kauze Tatra. Na tiskové konferenci řekl, že pokud došlo ke korupci, tak se tak stalo už při jejich nákupu. „Došlo-li ke korupci, byla při získání zakázky, kdy já jsem na ministerstvu ani nebyl.“ Podle něj jsou všechna obvinění vykonstruovaná. Deníku Právo sdělil, že si již převzal obvinění v souvislosti s údajnou korupcí doprovázející dřívější obchodní spor mezi společnostmi Tatra a Praga, který souvisel s dodávkami terénních tatrovek pro českou armádu. Barták se dnes rovněž podivil nad tím, že média o jeho obvinění věděla dříve než on sám. „Poprvé se stalo, že někomu se sděluje přes média.“

Protikorupční policie v případu od konce listopadu stíhá dva lidi – jednoho z pokusu o podvod a druhého z přijímání úplatku. Podle neoficiálních informací byl kromě Bartáka obviněn i jeho známý – majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž. Podle šéfky ostravského krajského státního zastupitelství Zlatuše Andělové stíhaní muži po zástupcích tatrovky požadovali zhruba pět milionů dolarů (asi 94 milionů korun) za urovnání obchodních sporů, které tendr provázely.

Andělová v prohlášení navíc uvádí, že existuje důvodné podezření, že se Barták snažil již dříve ovlivňovat i samotné zadání miliardové zakázky. Obvinění vychází především z výpovědí předsedy dozorčí rady Tatry Williama Cabanisse a šéfa její americké pobočky Duncana Sellarse.

Video Exministr Barták odmítl obvinění z korupce
video

Exministr Barták odmítl obvinění z korupce

Exministr Barták odmítl obvinění z korupce

z 15:00, 07.12.2011

Tisková konference Martina Bartáka

František Bublan ve Studiu ČT24

Radek John ve Studiu ČT24

Mluvčí MO Jan Pejšek ve Studiu ČT24

S oběma zmíněnými muži se v roce 2008 Barták podle svých slov sešel v rámci své návštěvy Spojených států na zcela neoficiální akci na střelnici nedaleko Washingtonu. „Tehdejší premiér Topolánek vyjádřil nevoli, že Tatra, která získala přímo bez jakéhokoli výběrového řízení zakázku, slíbila, že podpoří český průmysl, a najednou z toho zmizel hlavní český subdodavatel,“ popsal setkání Barták.

Martin Barták

„On tenkrát neřekl nic jiného, než abych mu přeložil větu, že je s tím nespokojen a že by bylo dobré, aby se českému subjektu vykompenzovalo nějakým způsobem, formou jiné zakázky, spolupráce nebo čímkoliv toto vyloučení ze zakázky na terénní automobily. Jednalo se o Pragu.“Readaktor Respektu Jaroslav Spurný ve Studiu ČT24 uvedl, že konflikt Tatry a Pragy se řešil arbitráží. "Bylo jasné, že Praga dodávala nekvalitní zboží do Tatry. Arbitráž o tom jasně rozhodla. Tatra nebyhodila české výrobce jen tak, ale proto, že nebyli schopni dodat kvalitní zboží.

Barták: Zakázka byla dávno podepsána, u žádného jednání jsem nebyl

Barták Právu řekl, že on sám se samotným tendrem na nákup terénních vozů pro armádu neměl nic společného, neboť se o něm rozhodovalo v roce 2005, rok před jeho nástupem na ministerstvo obrany. Dodal, že v rozporu s textem obvinění Cabaniss i Sellars vypověděli při výslechu, že si nepamatují ani částku ani měnu údajně požadované platby. „Děsí mě, jak je možné v právním státě takto vykonstruovat obvinění,“ řekl Právu Barták.

Martin Barták

„Já jsem nikdy na ministerstvu obrany neměl na starosti žádnou akvizici, žádný nákup, nikdy jsem se toho neúčastnil. To je fikce a umělá konstrukce toho, abych mohl býti do těchto procesů zatažen.“

Předseda VV Radek John: "Ministr vždycky odpovídal za to, že se nekrade v jeho resortu."Barták pro Právo též uvedl že policie nevzala v úvahu, že se při výslechu prokázalo, že svědek Sellars při policejním výslechu nemluvil pravdu. V obvinění, které Barták obdržel, je k tomu uvedeno: „Také on (Sellars) tvrdí, že při jejich setkání s Mirkem Topolánkem MUDr. Martin Barták přítomen nebyl, ačkoli z předložené fotografie pramení opak.“