Besser zřejmě končí, nahradit jej může Hanáková

Praha – Ve stínu návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva a kauzy kolem ministra kultury Jiřího Bessera dnes večer zasedala vláda. Premiér Nečas měl na konci jednání s Besserem hovořit o jeho stycích s odsouzeným podnikatelem Pavlem Hráchem. Ministr ale na jednání nedorazil, protože se vrací z třídenní návštěvy Vatikánu. Nečas se s ním proto sejde zítra, stejně jako předseda sdružení Starostové a nezávislí Petr Gazdík - podporu STANu už Besser ztratil. Podle neoficiálních informací koaličních politiků bude kauza stát Bessera ministerské křeslo, nahradit by jej mohla poslankyně TOP 09 a Starostové Alena Hanáková. Ve hře je údajně i širší obměna vlády.

Ministr kultury figuruje s korupčníkem ve firmě Comoros Group, pomocí níž společně zakoupili dům na Floridě. V majetkovém přiznání se k němu Besser nepřihlásil, patří prý jen Hráchovi a on mu jej prostřednictví společnosti jen pomohl koupit. Jako odsouzený by totiž Hrách nedostal v Americe hypotéku. Podíl ve firmě ovšem Besser neuvedl ve svém daňovém přiznání. 

Podle serveru Aktuálně.cz Pavel Hrách uplácel také manažerku státní konsolidační agentury Radku Kafkovou. Za to dostal podmínku a pokutu. Besser přiznal, že o tom věděl, ale přesto se s Hráchem stýkal. „Za to nejzávažnější považuji to, že se stýkal s člověkem, který byl několikrát odsouzen. To je z hlediska politické kultury nepřijatelné,“ zhodnotil Besserovo chování šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška

Pokud  ministr Besser opravdu skončí, půjde už o sedmou výměnu v kabinetu Petra Nečase. S demisemi Martina Kocourka, Víta Bárty a Pavla Drobila by měla společné to, že jejich aktéři neuměli vysvětlit podezřelé finanční transakce. O Besserově nástupci by mělo být jasno do pondělí. Kandidátů na jeho místo je hned několik, například českobudějovický primátor Juraj Thoma, děkan Filozofické fakulty Michal Stehlík a Besserův náměstek Radek Zdráhal. Největší šanci má však podle informací České televize zatím poslankyně Alena Hanáková.

0Alena Hanáková (53): Poslankyně za TOP 09 se narodila roku 1958 ve Zlíně. Je vdaná, z prvního manželství má dvě dospělé děti - dceru Vendulu a syna Jakuba. Vystudovala učitelství 1. stupně na Univerzitě Palackého v Olomouci. Nejprve pracovala jako vychovatelka školní družiny, v letech 1993 až 2002 byla učitelkou na základní škole ve Vizovicích na Zlínsku. V letech 2002 až 2006 byla místostarostkou města Vizovice, následující volební období do roku 2010 zastávala post starostky.

Od roku 2008 je zastupitelkou Zlínského kraje, do zastupitelstva byla zvolena za Starosty a nezávislé. Loni v květnu byla jako bezpartijní na kandidátce TOP 09 zvolena do Poslanecké sněmovny, kde je mimo jiné členkou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a místopředsedkyní podvýboru pro kulturu. Je členkou hnutí Starostové a nezávislí.


Z šestnáctičlenné Nečasovy vlády už museli odejít Pavel Drobil, Vít Bárta, Radek John, Radek Šmerda, Ivan Fuksa a Martin Kocourek. „Jediná srovnatelná věc tady byla na začátku roku 2000, kdy Miloš Zeman vyměnil hned několik ministrů, ale jinak je ta vláda zcela rekordní,“ hodnotí personální rošády hlavní analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo.

Podle bývalých i současných ministrů je to proto, že tlak veřejnosti i médií na odchod kontroverzních členů vlády za poslední léta hodně zesílil. „Co všechno je veřejné o politicích, co všechno se zkoumá, prověřuje, jejich majetkové a jiné poměry, to přece bylo ještě před nějakými 10 lety něco zcela nemyslitelného,“ myslí si ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. „Současná politická kultura je, že kdo má skandál, tak odejde, už to není jako dřív, že někdo měl skandál a zůstal,“ dodává šéf VV Radek John. I kdyby však Jiří Besser odešel z vlády, v české v politice zřejmě zůstane. Poslanecké křeslo by si totiž rád nechal.