Policie zadržela gang padělatelů slovenských dokladů

Praha – Policie zatkla skupinu Čechů a Slováků, kteří na jihu Moravy padělali slovenské dokumenty pro běžence. Tři členové dobře organizovaného gangu jsou zatím ve vazbě a hrozí jim až desetileté vězení. Zásah se na obou stranách hranice uskutečnil již v listopadu. Další podezřelé zadržela slovenská policie, s níž čeští vyšetřovatelé při zásahu proti padělatelům spolupracovali.

Dílna, která se specializovala převážně na kvalitní padělky slovenských občanských průkazů a pasů, patří k největším, jaké policie v posledních deseti letech odhalila. „Podle dosavadního odborného posouzení mají tyto padělky vysoký stupeň kvality a při běžné kontrole je jejich nepravost prakticky nezjistitelná,“ uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Dílna se kůli lepšímu utajení stěhovala z místa na místo

Z obavy z domovní prohlídky dílna neustále měnila místo svého působení po celém Jihomoravském kraji. Pachatelé dojížděli vyrábět padělky až 100 kilometrů daleko od místa trvalého bydliště. Slovenská policie na druhé straně hranice pozatýkala údajné komplice, kteří zajišťovali objednávky a starali se o distribuci dokladů běžencům. Ti pak mířili do různých částí Evropské unie.

Dva Češi a dva Slováci, z nichž jeden je makedonského původu, si vyslechli svá obvinění. Policisté provedli pět domovních prohlídek a zajistili desítky hotových dokladů i mnoho rozpracovaných dokumentů. „Kompletní sada padělaných dokladů z dílny byla pro objednavatele u překupníků k mání za částku pohybující se mezi 3 000 a 4 000 eur,“ doplnil Hanták.