Antimonopolní úřad dovolil sociální kartu

Praha - Antimonopolní úřad dovolil ministerstvu práce a sociálních věcí pokračovat v přípravě sociální karty. Od ledna by na ni měly být vypláceny dávky. Informoval o tom server iHned.cz. Úřad se začal výběrovým řízením zabývat po podnětech uchazečů soutěže, v září tendr pozastavil a smlouvu s vítězem zakázal uzavřít do doby, než rozhodne. Ze tří přihlášených vybralo ministerstvo Českou spořitelnu.

„V postupu ministerstva jsme nenašli porušení zákona,“ uvedl předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Podle Rafaje ÚOHS o případu rozhodl v pátek. Zastavil správní řízení a zrušil předběžné opatření, které ministerstvu bránilo v uzavření smlouvy. Náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, který má na ministerstvu přípravu karty na starosti, serveru iHned.cz řekl, že na smlouvě s Českou spořitelnou nyní ministerstvo pracuje. „Naším cílem je podpis do konce letošního roku,“ citoval server Šišku. Mluvčí České spořitelny Helena Matuszná serveru řekla, že karty začne banka zřejmě vydávat na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku.

Sociální karty by měly od příštího roku sloužit jako průkazky pro příjemce peněz od státu, měly by se na ně vyplácet veškeré podpory, dávky a příspěvky. Na ně by podle rozpočtu ministerstva na příští rok mohlo putovat asi 86 miliard korun. Na nákladech na provozování systému a vyplácení by resort ročně mohl ušetřit asi miliardu. Ministerstvo tendr vyhlásilo koncem června. Rafaj už dřív řekl, že antimonopolní úřad se začal případem zabývat po podnětech uchazečů soutěže. Obrátila se na něj i ČSSD. Posuzování případu označil Rafaj za složité, protože ministerstvo nepostupovalo podle zákona o veřejných zakázkách, ale podle obchodního zákoníku.

Antimonopolní úřad prověřoval otázku možného „nepřímého financování ze strany státu“. Mluvčí ministerstva Viktorie Plívová už dřív řekla, že jde o obchodní soutěž a náklady na státní rozpočet jsou nulové, proto se nedalo postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Ve druhé polovině listopadu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) uvedl, že neukončené řízení ÚOHS způsobuje ministerstvu mírné komplikace. Ministerstvo je podle jeho tehdejšího prohlášení připraveno vyplácet dávky dosavadním způsobem, nicméně se zvýšenými náklady.

Do tendru se přihlásili tři uchazeči - vedle České spořitelny Komerční banka a společně ČSOB s Poštovní spořitelnou. Podle zprávy komise návrh Komerční banky nesplnil všechny podmínky a nebyl do soutěže zařazen. Česká spořitelna získala 95,4 bodu, ČSOB s Poštovní spořitelnou 65,17 bodu. Česká spořitelna nabídla podle hodnotící zprávy 1 288 bankomatů a 25 106 platebních terminálů. Za vydání nové karty za poškozenou, ukradenou či ztracenou by se platilo 240 korun a za vygenerování PIN pak 100 korun. Každý další výběr z bankomatu by příjemce stál šest korun, stejně by dal i za bezhotovostní platbu.