Pospíšil: Někteří žalobci protahovali kauzu MUS

Praha - Někteří žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) protahovali kauzu Mostecké uhelné společnosti (MUS). Vyplynulo to ze závěrů kontroly zaměřené na spolupráci státních zástupců se švýcarskými vyšetřovateli, které dnes předal dočasný šéf VSZ Stanislav Mečl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS). Podle Pospíšila by žalobci měli být kárně potrestáni. Nyní bude na nejvyšším státním zástupci Pavlu Zemanovi, proti komu kárné žaloby podá. Kárnou žalobu může podat i ministr, ten ale nejdřív počká, jak rozhodne Zeman.

„Zpráva je stručná, ale na druhou stranu ukazuje možné pochybení několika státních zástupců, a to jak těch, kteří danou kauzu vyřizovali, tak jejich nadřízených,“ uvedl ve Studiu ČT24 Pospíšil s tím, že ale ze zprávy není zcela jasné, zda byly průtahy odůvodněné.

Mečl viní za chyby ve vyšetřování kromě odpovědného žalobce Ladislava Letka také jeho nadřízené. Podle informací ČT má jít kromě Mečlova předchůdce Vlastimila Rampuly o jeho náměstka Libora Grygárka nebo o Marcelu Kratochvílovou – ji i Letka už Mečl kvůli chybám v případu sesadil z vedení odboru závažné hospodářské kriminality. „Minimálně některá jednání, která nepovažuji za správná, naplňují skutkovou podstatu kárného provinění,“ prohlásil Mečl. „Možné následky spatřuji v ohrožení trestního řízení v České republice, neboť nám samozřejmě běží promlčecí lhůty, pak znevěrohodnění České republiky v oblasti mezinárodní justiční spolupráce,“ dodal. Odvolaný šéf pražského Vrchního státního zastupitelství Rampula návrh svého nástupce nekomentoval.

Grygárek odmítl, že by rezignoval

Vpodvečer Mečl oznámil, že se jeho náměstek Grygárek rozhodl rezignovat na funkci státního zástupce, údajně kvůli mediální kampani, ze které je znechucen. České televizi ale Grygárek následně řekl, že rezignovat nehodlá. S Mečlem dnes mluvil, na rezignaci se ale prý nedohodli. Mečl minulý týden vyzval Grygárka k rezignaci kvůli kontaktům s lobbistou Romanem Janouškem, Grygárek to však tehdy odmítl. 

„Tato informace pověřeného vrchního státního zástupce (VSZ) v Praze není pravdivá, já jsem nerezignoval na post náměstka VSZ v Praze a nehodlám to udělat. Opakovaně jsem o tom informoval pana doktora Mečla, dnes jsme spolu na toto téma hovořili, pokud on je nespojen s mojí prací… nechť využije svého zákonného oprávnění a podá návrh na moje odvolání,“ sdělil ČT Grygárek. 

V Událostech, komentářích Mečl potvrdil, že se Grygárka zítra znovu zeptá, jestli chce rezignovat. „Beru to tak, že od naší ranní schůzky změnil názor. Až dokončím vnitřní dohledy, podám návrh na jeho odvolání,“ dodal.

 


Švýcarsko začalo privatizaci MUS vyšetřovat v červnu 2005 kvůli podezření, že z firmy byly přes její vedení do země nelegálně vyvedeny peníze a „vyprány“. Švýcaři kvůli tomu zablokovali přes 12 miliard korun. Česka se dotázali, zda se chce k trestnímu řízení připojit. České úřady na tyto žádosti téměř rok neodpověděly. Mečl již dříve uvedl, že po prostudování spisu zjistil, že „věci nebyla věnována náležitá pozornost“. Nařídil proto na VSZ kontrolu.

Na Mečlův krok reagoval již koncem minulého týdne Rampula. Uvedl, že Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) pražským žalobcům nikdy nevytýkalo postup, jakým kauzu MUS vedli. VSZ mu prý o případu podávalo podrobné informace a NSZ si na průtahy nestěžovalo. Někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká dnes pro iDnes.cz doplnila, že také česká justice musela na informace a pomoc švýcarské strany čekat v několika případech v řádech měsíců.

Video Studio ČT24 - Kauza MUS
video

Studio ČT24 - Kauza MUS

Studio ČT24 - Kauza MUS

12 12 2011

Reportáž Terezy Kručinské

Rozhovor se Stanislavem Mečlem

Interview ČT24